Chile

Mnohí juhoamerickí súperi, ktorí poznajú silu Chile tipujú tento tím za jedno z prekvapení turnaja v Brazílii zásluhou ich nepríjemnej kombinácie sily a priamočiarej rýchlej hry. V posledných rokoch si Čilania získali povesť vďaka inovačnej taktike a atraktívnemu futbalu – najprv pod taktovkou bývalého trénera Marcela Bielsu (aktuálne tréner Olympique Marseille) a v súčasnosti pod vedením Jorge Sampaoliho. Uznávaný redaktor Times Gabriele Marcotti napísal: „Zdá sa, že Sampaoliho prístup k zápasu, zložený z istého druhu asketizmu, mnícha a zápalu spasiteľa, odráža jeho život mimo ihriska. Napriek tomu, že je nasledovníkom „Bielsovej cesty“ (pomenovanie po Bielsovi, ktorý viedol Chile v rokoch 2007 – 2011), Sampaoli sa v niečom odlišuje od Bielsu. Zatiaľ čo Bielsu prezývajú El Loco (v španielčine blázon) kvôli jeho pojašenosti, Sampaoli so zápalom spasiteľa je odlišný.“

 

Nepodarený flirt s pragmatizmom

Jorge Sampaoli

Základné rozostavenie 3-4-3 alebo 4-3-3 sa používa viac na papieri ako na ihrisku. Tak ako Bielsa, aj Sampaoli očakáva, že hráči sa prispôsobia silným stránkam súpera a jeho formáciám, budú pravidelne striedať pozície a vykonávať presing vysoko na súperovej polovici, keď budú bez lopty.

Prvá polovica kvalifikácie však bola pre Chile pod vedením Claudia Borghiho nešťastná. Odklonil sa od pragmatického štýlu hry založeného Bielsom a zaznamenal 6 prehier v rade (z toho 3 kvalifikačné). Tím inkasoval množstvo gólov a v Novembri 2012 bol Borghi odvolaný. Sampaoli bol verejnosťou prijatý veľmi pozitívne. Do reprezentácie prišiel z domáceho klubu Universidad de Chile a do národného tímu vniesol rovnaké princípy ako počas triumfu s Universidad v roku 2011 v Copa Libertadores.

Hviezdy tímu

Artur VidalFutbaloví fanúšikovia určite dobre poznajú z tímu Chile jedného z najpoprednejších hráčov v Európe – Artura Vidala, ktorý začal svoju kariéru na starom kontinente v drese Bayeru Leverkusen a dnes hráva za Juventus Turín. Vidal je jednou z dlho avizovaných posíl Realu Madrid pre novú sezónu. 26 ročný záložník je stmeľujúcim článkom súčasného Juventusu a je považovaný za jedného z najviac technicky a fyzicky vyzretých hráčov na jeho pozícii. Za Leverkusen odohral viac ako 130 súťažných zápasov a po odchode do Turína v roku 2011 vyhral už trikrát taliansky titul a dvakrát taliansky pohár. „Existuje iba jeden Messi. On je jedinečný. Ale môžeme povedať, že Vidal je Messim medzi záložníkmi,“ povedal nedávno Sampaoli talianskemu športovému denníku Tuttosport. Existuje len veľmi málo hráčov ako on. Je flexibilný (pružný), má „smrtiaci“ inštinkt a je expert na odoberanie lopty.  

Alexis SanchezPrenikavá útočná hra Chile je organizovaná prostredníctvom útočníka FC Barcelona Alexisa Sancheza, veľmi sebavedomého hráča, ktorý sedí na vrchole systému. Obyčajne je podporovaný Jorge Valdiviom, ktorý slúži ako užitočný doplnok rýchlo sa pohybujúceho Sancheza. Útočná hviezda Barcelony dáva prednosť streľbe a zakladaniu útoku z hlbších pozícií. Špecialitou sú jeho diagonálne pasy z hĺbky na nabiehajúceho Islu.

Kým Sanchez a Vidal sú 2 najznámejšie mená, každý hráč v srdci tímu, či už Gary Medel (Cardiff), Matias Fernandez (Fiorentina), Carlos Carmona (Atalanta) a ďalší, je rozhodujúci pre „Bielsovu cestu“ vďaka ich univerzálnosti a technickej spôsobilosti. Čilanov môžeme právom zaradiť medzi „čierne kone“ turnaja a niečo z toho, čo od nich môžeme v Brazílii očakávať si môžete pozrieť vo videu. Urobili sme zostrih z akcií Čilanov v priateľskom zápase v Nemecku, ktoré sa skončilo výhrou Nemcov, ale Juhoameričania predviedli, že v Brazílii s nimi musíme vážne počítať.

{youtube}5L2FPl6YU9o{/youtube}

 

 Mohlo by vás zaujímať

Čo znamená skratka SAQ?

Gines Melendez Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park

Je pre úspech vo futbale najdôležitejší talent?

 

SAQ FutbalSústreďme sa na futbal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It