V roku 2013 oslavuje futbal 150.výročie od vzniku organizovaného futbalu. Počas tohto dlhého obdobia prešiel veľkými zmenami z pohľadu pravidiel a je dosť možné, že by ho už priekopníci futbalu spoznali v dnešnej podobe len veľmi ťažko.

No asi najpodstatnejšou zmenou futbalu od roku 1863 je vývoj v oblasti taktiky a stratégie hry. Futbalová taktika prešla dlhým vývojom. Od začiatkov, ktoré možno bez preháňania označiť ako obdobím bez taktiky, keď útočili všetci hráči. Cez základné systémy 1-2-9 (Anglicko 1863) a 1-2-2-6 (Škótsko 1872). Nasledovala Pyramída 1-2-3-5 (Wrexham 1878), ďalej WM systém (Arsenal 1930). Významnú mieru vo vývoji taktiky zohrala aj Podunajská futbalová škola (predovšetkým Rakúsko 1934), predchodcom Catenaccia bol švajčiarsky systém Verrou, ktorý naplno rozvinil Uruguay, ktorý vďaka nemu triumfoval na MS 1950 v Brazílii. Potom prišiel maďarský štýl prvej polovice 50 rokov (legendárny zápas Anglicko - Maďarsko 1953). Brazília dala svetu nielen výborných hráčov, ale aj štýl 4-2-4 (1958). Taliansko ponúklo svetu Catenaccio (1965) a Anglicko uspelo na MS 1966 so systémom 4-4-2. Brazílska oslava ofenzívneho futbalu 4-3-3 v roku 1970 bola dovtedajším vrcholom. Ale už onedlho prišiel z Holandska a ZSSR Totálny futbal. V 80.rokoch niečo nové priniesol FC Liverpool a ZSSR, koncom 80. rokov nás očarilo AC Miláno, v 90.rokoch to bol Ajax Amsterdam, neskôr Juventus Turín, Real Madrid. V minulom desaťročí oživila taktiku futbalu anglická klubová scéna a v posledných 6 rokoch nás ohruje taktika FC Barcelony a Španielska.

V tejto sekcii sa budeme teda venovať predovšetkým futbalu z pohľadu taktiky. Rozoberieme si historické aj súčasné stratégie a formácie. Budeme sa venovať defenzívnym i ofenzívnym taktickým variantom. Špeciálnu časť budeme venovať štandardným situáciám (priame a nepriame kopy, rohové kopy, autové vhadzovania). Zanalyzujeme si podrobne taktické detaily, ktoré môžu rozhodovať o úspechu či neúspechu tímu. Z času na čas si detailne rozoberieme významné futbalové zápasy. 

Moderný futbalový zápas je tak trochu ako šach. Musíte mať plán, taktiku, stratégiu a byť o krok pred vašim súperom. Ako sa správne pripraviť na zápas a celú futbalovú sezónu sa už čoskoro dozviete na týchto stránkach.

 

Ginez Melendes Sotos - Tréningová jednotka v St.Georges Park, December 2012

V tejto kategórii nie sú žiadne články. Avšak, ak sú tu zobrazené podkategórie, tie môžu články obsahovať.