Víťazný postoj

"Je jednoduché myslieť negatívne. Napríklad prehrávaš 0:1 a v hlave sa ti zrodí myšlienka, je koniec už sme prehrali. Ale treba myslieť pozitívne. Je to predsa len o gól, vrátime sa späť, máme množstvo času na obrat." (Bill Beswick)

Dnes si povieme niečo o veľmi zaujímavej a veľmi dôležitej téme pre futbalistov a všetkých športovcov - Budovanie víťaznej mentality a víťazného myslenia. Športový psychológ Bill Beswick počas prednášky na Londýnskej univerzite spomenul 9 dôležitých krokov pri budovaní víťaznej mentality. Krokov, ktoré sú veľmi dôležité, ak sa chceš zlepšiť nielen v športe, ale v akejkoľvek oblasti života.

 

1. Skontroluj svoju motiváciu - ak chceš vo futbale, v športe, v škole alebo v inej oblasti života uspieť, musíš byť motivovaný. Ak nie si, nemôžeš byť športovcom, pretože musíš riadiť sám seba. Ak stratíš motiváciu, zvíťazia výhovorky. Musíš si nastaviť ciele, nastaviť sny, predstaviť si typ osoby, ktorou by si mohol byť. Nemusíš byť obmedzený ľuďmi okolo teba. Si osobnosť, si jedinečný. Môžeš mať dobrých priateľov, ale musíš sa postaviť na vlastné nohy. Musíš byť tým, čím môžeš byť. V opačnom prípade premárniš svoj život ľutovaním sa.

2. Prevezmi zodpovednosť – učia vás (alebo by mali), aby ste prevzali zodpovednosť. To je skvelá vec. Vonku je tak veľa detí, ktoré neprevezmú zodpovednosť. Hromadia sa okolo a vedú život, ktorý je veľmi priemerný. Prevezmite zodpovednosť. Je to veľká vec, ktorá vás posunie vpred.

3. Investuj do seba – ak chcete byť číslom 1, dovoľte aby som vám k tomu odporučil najlepšieho pomocníka – tvrdú, poctivú prácu. Poctivá práca v škole, vo vzťahoch, v športe, tvrdá, poctivá práca zas a znova. Ale poctivá práca je zábavná. Ak ste motivovaní, tvrdá práca je zábavná, pretože môžete vidieť progres. Môžete vidieť čím sa stávate. Takže je to skvelá vec. Ak si napríklad zapamätáte aspoň jeden z týchto bodov bude to výborné, lebo ste čas investovaný do seba aj využili a stala sa z vás lepšia, silnejšia osoba.

4. Mysli pozitívne – je jednoduché myslieť negatívne. Napríklad prehrávaš 0:1 a v hlave sa ti zrodí myšlienka, je koniec už sme prehrali. Ale treba myslieť pozitívne. Je to predsa len o gól, vrátime sa späť, máme množstvo času na obrat. Ďalší príklad. Hráč v tvojom tíme urobí chybu. Miesto kritiky by si mu mal radšej zakričať: "Hej máš naviac." To je pozitívny spôsob dávania spätnej väzby. Vyzvi spoluhráča"Hej máš na viac."

5. Buď sám sebe "roztlieskavačom" - je veľmi dôležité, že ak chceš byť číslom 1 v čomkoľvek, musíš to urobiť sám. Nikto druhý to za teba nespraví. Toto úsilie ťa odlíši od ostatných ľudí. A potom musíš byť sám sebe najmä v ťažkých chvíľach "roztlieskavačom". Veľa ľudí ti povie ty to nedokážeš, ty to nemôžeš, nemáš na to - pretože takí sú oni. Ťahajú ťa do ich skupiny, ale ty musíš zostať stáť mimo tejto skupiny. A ak zostaneš stáť mimo a naberieš odvahu, musíš byť sám sebe "roztlieskavačom".

6. Uč sa z vlastných skúsenostíBill Beswick a Steve McClaren

7. Musíš vedieť kedy je potrebné zapnúť a kedy vypnúť -ak máš veľa povinností, nauč sa toto. Ak si s rodinou, venuj čas rodine, nemysli na iné. Ak si na tréningu venuj sa tréningu. Ak si v práci venuj sa práci. Ak si s priateľkou venuj sa jej. Nauč sa prepínať. Nevenuj sa jednej časti života menej na úkor duhej. Ak tréning skončí a prekročíš bielu čiaru vypni.

Vo svete športu sa víťazi sústredia len na to čo môžu kontrolovať. Prestaň sa trápiť nad tým, čo nemôžeš kontrolovať a ovplyvniť. Nemíňaj svoju energiu na to, čo nemôžeš ovplyvniť. Toto je bystrý prístup. Ak niečo nemôžeš ovplyvniť, nechaj to ísť. Nech sa stane čokoľvek. Ale ak to môžeš ovplyvniť a kontrolovať, zahryzni sa do toho. Daj do toho vždy všetko svoje úsilie.To je to čo ťa zapne, nech robíš čokoľvek.

Môžeš byť ako chirurg. Chrirurg je zvyknutý na vysoký štandard. Nemôže akceptovať, že z neho bude béčkový chirurg. Musíš sa rozhodnúť aká chceš byť osoba. Či chceš byť osoba a , b alebo dokonca c. Nemôžeš byť ako študent céčko a snažiť sa byť v športe áčko. Takto to nefunguje. Je to o postoji, rozhodnutí, záväzkoch.

8. Uč sa, aby si zlepšil svoj život – ja sa riadim heslom ďalší rok buď lepší než tento rok. Musíš skúsiť a prežiť ťažkosti, porážky a problémy, aby si sa dostal tam kam chceš ísť. Život je cesta. Uč sa. Nenechaj chyby alebo strach z chýb, aby ťa zastavili od toho, čo chceš v živote robiť.

9. Nikdy sa nevzdávaj

Ak sa chcete dozvedieť oveľa viac nielen o budovaní víťaznej mentality - neváhajte a objednajte si knihu Billa Beswicka - Sústreďme sa na futbal.


Mohlo by vás zaujímať:

Dynamická rozcvička SAQ

Holandská vízia futbalu - 2.časť - Podmienky tréningu, prečo sa u detí preferuje hra 4 na 4

Anglický futbal - prichádza zmena? - 4.časť

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

 

 

 

Pin It