Bill Beswick

V ďalšej časti nášho seriálu o športovej psychológii vám dnes dávame do pozornosti veľmi zaujímavý video rozhovor s autorom populárnej knihy o futbalovej psychológii Focused for Soccer (slovenský preklad Sústreďme sa na futbal). Bill sa rozhovoril aj o svojom úspešnom pôsobení v holandskom klube FC Twente.

 

 Viac o možnosti objednať si knihu nájdete TU.

Bill vo videu vysvetľuje v čom je jeho práca športového psychológa dôležitá. Neustále pracuje s postojmi hráčov, či už pozitívnymi alebo negatívnymi. Zdôrazňuje, že pri profesionálnom športe musíme pochopiť najmä mentálnu a emocionálnu výzvu.

Tréneri pozerajú na hráčov po fyzickej, technickej alebo taktickej stránke, ale zabúdajú na psychickú oblasť. Pritom správanie hráčov na ihrisku je poháňané ich myslením a postojom. Buď u hráča prevláda silný víťazný postoj alebo slabý postoj, buď je hráč sebavedomý alebo ho ovláda úzkosť.

Keď majú hráči problém, či už fyzický alebo psychický, strácajú sebavedomie a jeho úlohou je, vymyslieť stratégiu, aby to dokázali prekonať.

„Postoj je ako benzínová nádrž. Využívame ju, kým je plná. Potom však do cesty prídu životné udalosti a situácie a nádrž sa zrazu vyprázdni. Náš postoj je oslabený. Preto nádrž musíme neustále dopĺňať. "

Hráč si vyberá postoj každý deň. Cieľom je dosiahnuť mentálnu silu. Nie je to však o tom byť silný jeden zápas, ale byť silný každý zápas. Byť silný keď vyhrávaš, ale aj keď prehrávaš a potrebuješ otočiť skóre. Postoj je každodenná vec.

FC TwenteBill sa taktiež zaoberá svojim pôsobením v holandskom klube Twente, ktoré sa počas jeho pôsobenia v klube stalo po prvýkrát majstrom Holandska. „Pracoval som v tímoch rôznych kultúr. Každá kultúra je odlišná. Holanďania sú veľmi nároční, vysoko profesionálni, pracovití, tvoriví a otvorení novým nápadom. Sú veľmi inteligentní v prístupe k futbalu. Sú veľmi otvorení, ak im niečo navrhnem. Neberú to ako hrozbu, ale ako pomoc. A to je pekné.“

Billovou úlohou v kluboch je študovať hráčov, aby zistil ich charakter. A najlepšie sa hráčov charakter prejaví počas zápasu. Všíma si ako reagujú na prekážky, výzvy, ťažkosti (keď v zápase vyhrávajú alebo prehrávajú). Tam sa ukáže ich charakter. Skúma hráčov a hľadá ich silné aj slabé stránky. 

Ak máte záujem doplniť si svoje znalosti z oblasti psychológie a stať sa tak lepším trénerom či hráčom, máte jedinečnú šancu.

Kniha od Billa Beswicka Sústreďme sa na futbal, v ktorej zhrnul svoje bohaté 20 ročné skúsenosti zo sveta profesionálneho futbalu v úlohe športového psychológa, je k dispozícii TU.  

 

 

Sústreďme sa na futbal

SAQ Futbal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Mohlo by vás zaujímať:

Quo vadis Taliansko?

Futbal "Made in Germany" - 1. časť

Pin It