Rondo

Opäť pokračujeme v našom seriáli o španielskom futbalovom cvičení Ronde. Po predstavení cvičenia z teoretického pohľadu, sme si už ukázali praktické cvičenia 3 na 1 a 4 na 2. Dnes si ukážeme dva varianty cvičenia 5 na 3. Článok je určený len pre registrovaných užívateľov.

 

Cvičenie 5 na 3 - rozohrávka z obrany

Toto cvičenie je ďalším príkladom ako používanie Ronda môže pomôcť hráčom pochopiť hernú situáciu: ako rozohrávať z obrany a prepnúť hru na druhú stranu. Tentoraz sú tu traja obrancovia a máme aj jedného hráča vo vnútri. Toto cvičenie je ideálne najmä pre stredného obrancu, dvoch krajných obrancov, defenzívneho záložníka a stredného ofenzívneho záložníka.

Cvičenie začína s loptou hráč č.5 a hrá prihrávku stredom (nie cez obrancov) na hráča číslo 4. Ten hrá potom prihrávku stredom medzi obrancami na hráča č.6. Hráč číslo 6 potom prihráva z prvej na hráča č.5, ktorý sa podľa toho pohybuje.  Hráč č.5 prihráva na hráča č.2. Hráč č.2 potom prihráva na hráča č.3.

Cieľom cvičenia je, aby sa rozohrávajúcim hráčom podarilo dostať loptu na druhú stranu (od hráča č.5, k hráčovi č.3). Brániaci hráči sa tomu snažia zabrániť.

Cvičenie 5 na 3 - rozohrávka z obrany

 

Cvičenie 5 na 3 - prepínanie hry

Príklad ako sa dá použiť rondo, ak trénujete prepínanie hry. Tento príklad ukazuje obrancov, ale my by sme mohli toto cvičenie pripraviť aj pre krídla a stredného útočníka. Hracia plocha je rozdelená na dve polovice, s cieľom urobiť minimálne 5 prihrávok na jednej strane, predtým ako prepneme loptu (presunieme) na druhú polovicu ihriska.

Cvičenie začína hráč č.3, ktorý prihráva loptu na hráča č.4. Ten urobí pohyb medzi obrancov a hrá prihrávku z prvej na hráča č.8. Hráč č.8 hrá naspäť na hráča č.3. Hráč č.3 prihráva na hráča č.5, ktorý prihráva z prvej na hráča č.4 a ten presúva hru na druhú stranu. Cvičenie pokračuje na druhej strane.  

Cvičenie 5 na 3 - prepínanie hry

 

Mohlo by vás zaujímať:

Bill Beswick - Budovanie víťaznej mentality

Revolúcia v akadémii Feyenoordu Rotterdam - 2.časť

Najväčší úspech ženského futbalu na Slovensku vďaka reprezentácii U17

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It