Anglicko - Maďarsko 3:6

Zápas, ktorý zmenil futbalový svet. Zápas, ktorý zmenil hru samotnú. Maďarsko pricestovalo do Anglicka v pozícii olympijských šampiónov a bez prehry v medzinárodných zápasoch už 3 roky. Anglická tlač nazvala tento priateľský zápas "zápasom storočia".

Bola to prvá vysoká prehra Anglicka na domácej pôde v histórii a celkovo len druhá. Tá prvá sa datuje do roku 1949 proti Írsku. Napriek tomu, že Maďari pricestovali do Anglicka s vizitkou 25 výhier, 6 remíz a iba 1 prehra z posledných 32 zápasov nikto na ostrovoch si nepripúšťal, že by anglický národný tím mohol proti silnému Maďarsku zaváhať. Do úvahy sa nebral ani fakt, že Maďarsko bolo čerstvým držiteľom zlatých medailí z Olympiády v Helsinkách v roku 1952. Britská tlač síce označila zápas prívlastkom "Match of the century", ale ani sami nepredpokladali ako trefne ho označili. Tvorcovia hry proti v tej dobe najsilnejšiemu tímu na svete. Tento zápas mal prispieť k odloženiu ružových anglických okuliarov v porovnaní s európskym futbalom. 

Zápas sa odohral 25.novembra 1953 vo Wembley pred 100,000 divákmi.

Angličania nastúpili na súboj v typickom WM rozostavení v nasledovnej zostave: Gill Merrick - Alf Ramsey, Bill Eckersley, Billy Wright (c), Harry Johnston, Jimmy Dickinson, Stanley Matthews, Ernie Taylor, Stan Mortensen, Jackie Sewell, George Robb. Manažérom bol Walter Winterbottom.

Maďari nastúpili v modernom rozostavení 2-3-2-3 pod vedením legendárneho trénera Gusztáva Sebesa v tejto zostave: Gyula Grosics (c) (78´Sándor Gellér) - Jeno Buzánszky, Mihály Lantos, József Bozsik, Gyula Lóránt, József Zakariás, László Budai, Sándor Kocsis, Nándor Hidegkuti, Ferenc Puskás, Zoltán Czibor.

1.polčas

Maďarsko začalo zápas šokujúco, keď hneď v úvodnej minúte otvoril skóre Hidegkuti. Už od tohto momentu bolo jasné, že anglický tím so zastaralým systémom nebude stíhať na technicky vyspelých mladých hráčov Maďarska. Napriek tomu boli v úvode angličania schopní svojou vervou a vôľou zmazať rozdiely a vytvoriť si gólové šance. V 13´min. vyrovnal Sewell na - 1:1. Maďari však okamžite zapli na vyšší prevodový stupeň a po góle Hidegkutiho a 2 góloch Puskása bolo v 27´min. už 1:4. Znepokojených domácich fanúšikov síce povzbudil v 38´min. Mortensen, keď znížil na - 2:4, ale rozdiel v skóre reálne odrážal dianie na ihrisku.

2.polčas

V druhom dejstve pokračovala jasná herná prevaha Maďarska. Bozsik upravil v 50´min. už na - 2:5. Hidegkuti skompletoval v 53´min. svoj hattrick a zvýšil už na hrozivých - 2:6. V 57´min. stanovil konečný výsledok z penalty Ramsey - budúci anglický manažér. Najšokujúcejším výsledkom zápasu bol pomer striel na bránu. Maďarsko vystrelilo 35krát, Anglicko len 5krát. 

Maďari hrali počas celého zápasu v malých trojuholníkoch, z ktorých náhle otvárali hru dlhou prihrávkou z jedného konca na druhý. Išlo o prihrávky na 30, 40 a viac metrov. Pôsobili takým dojomom, že sú schopní vsietiť gól vždy, keď to potrebujú. Táto prvá vysoká prehra Anglicka na domácej pôde od súpera z kontinentu spôsobila na ostrovoch obrovský rozruch. Rozsah tohto "futbalového masakru" vyvolal v nasledujúcich sezónach výrazné prehodnotenie taktiky. Viacero odborníkov sa zhodne v názore, že vďaka tejto futbalovej facke sa podarilo Anglicku vyhrať MS vo futbale v roku 1966.

 

Musíte tiež vidieť:

Manchester United - Bayern Mníchov 2:1 (0:1) - 26.5.1999 - Nou Camp - Barcelona

Dutch Soccer School - Špecifické cvičenie I. v rozcvičke pre systém 4-3-3

British Soccer School - FC Southampton - zázrak, náhoda alebo premyslený plán? - 3.časť

 

Sústreďme sa na futbalSAQ Futbal

Pin It