Holland - Argentina 0:0, 2:4 on penalties

Hodnotenie zápasu - Marek AntalíkMarek Antalík

Stáva sa výnimočne, že 120 minút ponúkne tak málo príležitostí a streleckých pokusov. Konečný výsledok znel - 1 strela Holandska a 4 strely pre Argentínu. Ale išlo o veľa o postup do najdôležitejšieho zápasu vo svetovom futbale.

Za Holandsko trafil bránu iba Arjen Robben z väčšej vzdialenosti, keď si loptu posunul zprava na stred svojim typickým spôsobom. 4 argentínske pokusy neboli hrozbou, až na priamy kop Messiho v úvodnej fáze zápasu.

Základné zmeny v zostave boli nasledovné. Do zostavy Argentíny sa vrátil Marcos Rojo a zraneného di Maríu zastúpil Enzo Perez. Van Gaal psotavil po 2 zápasovej pauze ešte nie úplne doliečeného de Jonga a na kraj obrany posunul Blinda na úkor Depaya. Holandsko hralo v rozostavení 3-4-1-2 s cieľom mať dostatok hráčov v strede poľa. de Jong sa staral o Messiho a Wijnaldum alebo Sneijder sa striedali pri Bigliovi. Z tohto pohľadu mal najväčší priestor v zálohe Argentíny Mascherano, ktorý hral vzadu, ale vymyslel v zápase niekoľko pekných prihrávok smerom vpred.

Argentína obetovala svojich krajných obrancov, ktorí sa do útoku zapájali len minimálne, aby neodkryli priestor pre rýchleho Robbena. V 1.polčase útočila Argentína najmä po ľavom krídle, kde mal značné problémy Martins Indi. To bol aj dôvod jeho výmeny v polčasovej prestávke. Na ihrisko prišiel Janmaat a na ľavú obranu sa presunul Kuyt.

Prvú naozaj gólovú šancu mala Argentína. V 58´min. Lavezzi odcentroval loptu z pravej strany na Higuaína, ten ju však nedokázal hlavou dopraviť do Cillessenovej brány. Na druhej strane mal rozhodnutie na nohe Robben, ale v 91´min. jeho pokus zrazil Mascherano na rohový kop.

V predĺžení pokračovala šachová partia až do 115´min., kedy mohol rozhodnúť Palacio po krásnej lobovanej prihrávke od Maxiho Rodrigueza, ale zľakol sa šance. V 117´min. predviedol sólo na pravej strane Messi, ale Maxi Rodriguez nerozlúštil semifinálovú tajničku.

O všetkom rozhodol penaltový rozstrel. Van Gaal vyčerpal všetky striedania a tak nemohol poslať do brány penaltového hrdinu zo štvrťfinále Krula. Hneď prvú penaltu za Holandsko nepremenil Vlaar, v 3.sérii chytil Romero aj pokus Sneijdera a keďže všetci argentínski strelci (Messi, Garay, Aguero i Maxi Rodriguez) premenili, finálovým súperom Nemecka v Riu de Janeiro bude Argentína. Sen veľkej generácie holandských hráčov (Robben, Sneijder, Kuyt, van Persie) o zisku titulu MS sa práve rozplynul. Pravdepodobná rozlúčka týchto hráčov so scénou MS bude v súboji o 3.miesto proti domácej Brazílii. Prekliatie Holandska na MS stále pokračuje.

 

Najkrajší gól: v priebehu 120 minút gól nepadol

Najkrajšia akcia: v 115´min. krásna lobovaná prihrávka Maxiho Rodrigueza na Palacia, ale ten sa pri zakončení zľakol

Najkrajší zákrok brankára: v 91´min. obranný zákrok Mascherana pri gólovej šanci Robbena

Hráči zápasu: Arjen Robben a Javier Mascherano

Pin It