1.SEMIFINÁLOVÁ BITKA MS 2014 v BELO HORIZONTE

NEMECKO  VS.  BRAZÍLIARóbert Pavúk

MS vo futbale pomaly, ale isto vrcholia. Dostali sa do svojej záverečnej fázy a čakajú nás ešte 4 veľké zápasy. Hneď v tom prvom na seba narazia najväčší favoriti tohtoročného šampionátu Nemecko a Brazília. Pokúsil som sa porovnať šance oboch tímov v dnešnom súboji. Zvolil som 7 kľúčových faktorov, ktoré dnes môžu rozhodnúť - pohľad na históriu, čistotu hry, defenzívnu stabilitu, záložnú radu, útok, štandardné situácie a tréneri.

 

1. Pohľad na históriu

Nemecko čaká na titul MS už dlhých 24 rokov. Medzitým sa dostalo do svojho 4.semifinále v rade, ale naposledy sa Nationalelf dostal do finále v roku 2002 a prehral práve s dnešným súperom Brazíliou.

Brazília sa dostala do semifinále po prvýkrát od roku 2002 a na ceste za rekordným 6.titulom MS jej stojí najťažší protivník. Vzájomná bilancia oboch súperov na MS je pomerne chudobná. Stretli sa spolu iba raz - 30.júna 2002 v japonskej Jokohame, kde to bol najmä súboj útočníka kanárikov Ronalda s nemeckým brankárom Kahnom.

Vzájomné zápasy Nemecka a Brazílie na MS
30/6/2002 vo finále MS Brazília - Nemecko 2:0 (0:0) - góly: 2x Ronaldo

Za históriu získava bod Brazília

 

2. Čistota hry

Veľmi prekvapujúci je pohľad na čistotu hry oboch tímov počas šampionátu. Nemecko je vôbec najčistejšie hrajúcim tímom spomedzi všetkých semifinalistov. V doterajších 5 zápasoch faulovalo spolu 58krát, čo je v priemere takmer 12 faulov na zápas. Nemci dostali spolu 4 žlté karty a ani jednu červenú, čo vypovedá o veľkej disciplíne zverencov Joachima Lowa.

Brazília, ktorá v minulosti uchvacovala najtechnickejšou hrou, zvolila na domácom šampionáte výrazne odlišný spôsob hry. Je najčastejšie faulujúcim tímom na MS. Doteraz Brazília urobila 96 faulov, čo je v priemere 19 faulov na zápas. Nebyť benevolencie niektorých rozhodcov určite by bol tento počet ešte vyšší. Brazília nazbierala tiež 10 žltých kariet a aj v tomto smere je zo semifinalistov na 1.mieste. Agresívny spôsob hry na hranici (aj za hranicou) povoleného si predsa len vyžiadal svoju obeť, a síce neúčasť kapitána kanárikov Thiaga Silvu v semifinále pre 2 žlté karty. Nemcom pre trest nechýba žiadny hráč.

V tejto súvislosti bude veľa záležať od rozhodcu stretnutia mexičana Rodrigúeza, ktorý na MS pískal sporný zápas Taliansko - Uruguaj a nezvládol ho dobre. Najprv nezmyselne vylúčil Marchisia a na druhej strane prehliadol Suarezovo uhryznutie Chielliniho. Ak však predpokladáme, že v semifinále si mexický rozhodca zachová svoju tvár, tak z hľadiska čistoty hry má navrch Nemecko.

Tvrdá hra Brazílie si vyžiadala svoju obeť v podobe neúčasti kapitána kanárikov Thiaga Silvu v dnešnom semifinále

Za čistotu hry získava bod Nemecko

 

3. Defenzívna stabilita

Oba tímy sa doteraz na turnaji prezentovali pevnou a stabilnou obranou. Nemci zatiaľ inkasovali na turnaji 3 góly. Dvakrát ich prekonala Ghana a raz Alžírsko. Nezanedbateľné sú aj 3 čisté kontá, keď na ich obranu nenašli recept Portugalci, USA ani Francúzi. Veľký podiel na tomto výsledku má asi najlepší brankár na turnaji a pravdepodobne aj na svete Manuel Neuer. Impozantná bola najmä jeho hra v pozícii libera proti Alžírsku, kde zvádzal fantastické súboje s rýchlonohým Slimanim. V strede obrany vládne Hummels, ktorý je navyše aj produktívny v útoku. Vsietil gól Portugalsku a víťazný gól proti Francúzsku. Jeho partnermi v obrane sú spoľahlivý Boateng, pomalší, ale skúsený Mertesacker a Howedes, ktorý bol zatiaľ najslabším článkom nemeckej defenzívy. Low prekvapil všetkých tým, že na kraj obrany nestavia klasických krajných obrancov, ale vyučených stredných obrancov. V prípade potreby má k dispozícii univerzála Lahma, ktorý splnil svoju úlohu na pravej obrane proti Francúzsku, keď sa postaral o Valbuenu.

Brazília inkasovala doteraz 4 góly. Julio Cesar inkasoval od Chorvátska, Kamerunu, Chile a Kolumbie. V bráne zatiaľ pôsobil dobrým dojmom a bol oporou pri osemfinálovom rozstrele s Chile. Pilierom obrany je Thiago Silva, ktorý dnes nenastúpi pre trest. Jeho úlohu bude musieť prevziať David Luiz hrdina štvrťfinálového zápasu s Kolumbiou a na pozícii Silvu pravdepodobne nastúpi Dante. Pravý kraj obrany je otázny. Dá Scolari šancu opäť Maiconovi, alebo sa po treste za 2 žlté karty vráti do zostavy v zadu neistý Daniel Alves. Obrannú štvoricu dopĺňa v dobrej forme hrajúci Marcelo.

Nemeckej defenzíve vládne Neuer s Hummelsom, tej Brazílskej Thiago Silva s Davidom Luizom. Kedže Silva nehrá, môže to byť pre Brazíliu dosť veľký problém.

Za defenzívnu stabilitu získava bod Nemecko

 

4. Záložná rada

Zaujímavým ukazovateľom práce záložnej formácie je possession (držanie lopty). Nemci boli v tomto ukazovateli lepší v každom zápase, okrem posledného súboja s Francúzskom, kde to bolo 50 na 50. Najväčšiu prevahu mali proti USA a Alžírsku zhodne 63 ku 37.

Záložné trio Nemecka v zložení Lahm, Schweinsteiger (alebo Khedira) a Kroos, v poslednom zápase Schweinsteiger, Khedira, Kroos funguje na šampionáte veľmi dobre. Vyznačuje sa trpezlivou cirkuláciou lopty a vo vhodnom čase chytrou prienikovou prihrávkou medzi stopérmi a krajnými obrancami súpera na nabiehajúce krídla Ozila, Gotzeho alebo Schurrleho. Ofenzívnu hru záložnej rady diriguje predovšetkým Toni Kroos, ktorý kandiduje na titul najlepšieho hráča turnaja. Prihrávkami sa podieľal už na 4 góloch Nemecka. Krídelné priestory ovládajú Mesut Ozil a Mario Gotze, ktorý však nie je v optimálnej forme, ale Jogi Low má dobrú náhradu - Andre Schurrleho - žolíka osemfinálovej drámy proti Alžírsku.

Brazília taktiež dominovala v držaní lopty nad všetkými súpermi, s výnimkou Chile v osemfinále, ktoré bolo v tomto smere aktívnejšie v pomere 51 ku 49. Ale rozdiely nie sú také výrazné ako pri Nemcoch. Brazília mala najlepšie držanie lopty hneď v úvodnom zápase proti Chorvátsku 58 ku 42.

Brazílska záloha nie je tak kompaktná ako súperova. Pred obranou síce fungujú defenzívne štíty Luiz Gustavo a v prípade potreby Fernandinho + Paulinho, ale nie sú to tvorcovia hry. O tú sa viac starajú krídla Oscar a Hulk. Oscarovi to však príliš nejde, okrem úvodného zápasu s Chorvátskom je takmer neviditeľný. Hulk sa snaží, ale jeho prejav je skôr silový a chýba mu brazílska ľahkosť. Aj preto hrá Brazília pomerne často na dlhé lopty z obrany na nabiehajúcich útočníkov Neymara a Freda.

Záložné trio Nemcov z Mníchovského Bayernu Lahm, Schweinsteiger a Kroos je zohraté. Brazílii chýba dominantná osobnosť v ofenzívnom strede.

Za záložnú radu získava bod Nemecko

 

5. Útok

Nemecko vsietilo na turnaji spolu 10 gólov, čo je priemer 2 góly na zápas. Impozantne mu vyšiel 1.zápas na turnaji proti Portugalsku, keď vsietilo 4 góly a Muller zaznamenal hattrick. Jediný čistokrvný útočník v Lowovom tíme Klose splnil svoju úlohu v zápase proti Ghane a inak sa už presadzovali záložníci alebo obranca Hummels. 

Brazília vsietila na turnaji taktiež 10 gólov, ale z toho 4 vsietil Neymar a navyše pripravil ďalšie 2 góly. Pri jeho dnešnej absencii má Brazília väčší problém ako by sa mohlo zdať. Vo svojom kádri nemá plnohodnotnú náhradu za svojho ťahúňa a to môže byť rozhodujúci faktor v 1.semifinálovom zápase. Hulk sa zatiaľ iba trápi, Fred sa presadil len raz proti Kamerunu a Jo nie je pri všetkej úcte útočník najvyššieho formátu. S Neymarom by mala Brazília v tomto smere navrch, bez neho získava bod Nemecko.

Oba tímy dali na MS 10 gólov. Kým za Nemecko strieľajú góly najmä záložníci, pre Brazíliu bol doteraz kľúčový najmä 4 gólový Neymar. Jeho neúčasť môže rozhodnúť zápas. 

Za útok získava bod Nemecko

 

6. Štandardné situácie

Nemci strelili zo štandardných situácií na MS presne polovicu svojich gólov - teda 5. 3krát sa presadili po rohovom kope (Hummels, Klose, Muller), raz po priamom kope (Hummels) a raz z penalty (Muller). DFB tím inkasoval na turnaji zo štandardky 1 gól od Ghany po priamom kope.

Brazília vsietila zo štandardných situácií 4 góly. Dvakrát po rohovom kope (David Luiz, Thiago Silva), raz po priamom kope (David Luiz) a raz z penalty (Neymar). V tomto smere je teda bilancia oboch tímov skoro vyrovnaná. Brazília inkasovala po štandardke raz - z penalty od Jamesa proti Kolumbii a aj táto štatistika je vyrovnaná. Body teda dostávajú oba tímy. 

Bilancia tímov zo štandardiek je vyrovnaná Nemci skórovali 5krát a inkasovali raz. Brazília skórovala 4krát a inkasovala raz.

Za štandardné situácie získavajú body Nemecko aj Brazília

 

7. Tréneri

Nemecký tréner Joachim Low je v pozícii kouča Nationalelf už 10 rokov (z toho prvé 2 roky ako asistent). Za tento čas vybojoval s Nemeckom dvakrát bronz na MS 2006 a 2010, striebro na EURO 2008, bronz na EURO 2012. Toto je teda jeho 5 veľký turnaj a opäť sa dostal medzi 4 najlepších. Vo vitríne mu však chýba titul, ak by to dokázal, stal by sa nesmrteľným. Jeho vystupovanie je vždy veľmi zdvorilé, slušné a skôr pripomína hereckú hviezdu ako futbalového trénera. Niet však pochýb o tom, že je veľkým trénerom, ktorý však nemá rád príliš veľa zmien. Na tomto turnaji ich však niekoľko spravil a pomohli. V zápase proti Ghane poslal na ihrisko Kloseho a ten sa mu odvďačil vyrovnávajúcim gólom. Proti Alžírsku neváhal vymeniť nevýrazného Gotzeho a poslal na ihrisko žolíka Schurrleho. Proti Francúzom nechal oddychovať kvoli taktickému plánu Mertesackera. Tieto príklady hovoria jasnou rečou. 

Luiz Felipe Scolari je brazílska a svetová legenda. Doviedol kanárikov k zatiaľ poslednému titulu MS v roku 2002, potom získal s Portugalskom striebro na EURO 2004, 4.miesto na MS 2006, štvrťfinále na EURO 2008. Oproti Lowovi je to trénerský burlivák, ktorý na lavičke neustále gestikuluje, debatuje s rozhodcami a občas sa už zaplietol aj do potýčiek. Vo väčšine prípadov je to však jeho psychologická hra, vyvinúť väčší tlak na rozhodcov, či mobilizovať svojich hráčov. Veľmi rád využíva myšlienky legendárneho čínskeho veliteľa Sun´cu a zápasy prirovnáva k taktickým bitkám. Nie náhodou hrá súčasná Brazília veľmi agresívnym štýlom, ktorý stratil viacero fanúšikov, ale spĺňa svoj účel. Na turnaji sa prezentoval viacerými výbornými ťahmi, ale najväčšou devízou je fakt, že dokáže vždy pripraviť tím po mentálnej stránke. Teraz ho čaká najťažšia výzva turnaja, vysporiadať sa z neúčasťou svojho elitného hráča a lídra tímu Neymara. Ak sa mu to podarí bude už len krok od vyrovnania trénerskej legendy z 30.rokov 20.storočia Vittoria Pozza z Talianska.

Joachim Low sa na turnaji prezentoval viacerými skvelými ťahmi, ale Scolari je veľký motivátor a toto môže byť pre Nemecko dnes v noci najväčší problém.

Za trénerov získava bod Brazília

Pin It