Najlepšou kľučkou, ktorou sa môžete otočiť okamžite je Cruyffova kľučka. Je pomenovaná podľa legendárneho holandského hráča Johanna Cruyffa. Špičkoví hráči ju používajú vtedy, keď chcú zmeniť smer behu veľmi rýchlo.

 

Cruyff turn pozostáva zo 4 dôležitých krokov:

Krok č.1 - Postav sa k lopte tak, aby si mal priestor. Ak stojíš príliš blízko pri lopte neurobíš to správne.

Krok č.2 - Umiestni nohu, s ktorou nebudeš kopať vedľa lopty tak, aby to vyzeralo, že do nej ideš kopnúť.

Krok č.3 - Daj nohu, s ktorou ideš kopať za loptu tak, aby bol členok nohy natočený k lopte.

Krok č.4 - Ťukni do lopty s nohou (jej vnútornou časťou), ktorou ideš kopať tak, aby išla za tvoju druhú, opornú nohu. Zrýchlenie za loptou. Nezabudni používať ramená.

Kedy možno Cruyffovu kľučku použiť: 

Útočník je otočený chrbtom k bráne, prenasledovaný obrancom, beží smerom od pokutového územia. Ak útočník urobí Cruyffovu kľučku, dostane sa späť do pokutového územia. Ideálne miesto je krídlo, kde sa útočník snaží prekabátiť obrancu.

Tiež ju môžem využiť, ak som v tiesni. Napr. bežím po čiare a vidím 2-3 obrancov a musím zmeniť smer, uhol útoku.

Cruyffovu kľučku je možné využiť na akomkoľvek mieste ihriska.

Rady hráčov:

Veľmi dôležité je mať dobrý prvý dotyk. Mať hlavu hore a vedieť kde sú druhí hráči a samozrejme kde je súperov obranca. Ak je obranca blízko pri mne, musím ho svojim pohybom pomýliť. Musí si myslieť, že idem strieľať, prihrávať alebo centrovať a keď chce zblokovať center, vtedy je správny moment na kľučku. Veľa záleží na tom, kde položíš nohu a kedy loptu posuniem na opačnú stranu a zmením smer. Musíš mať vždy loptu pod kontrolou a musíš byť v strede medzi loptou a obrancom, aby si chránil loptu.

Pin It