Slovensko U19

"Ukázali sme, že sme super kolektív. Vyhrali sme 4:1, ale nebolo to až také suverénne. Súper bol kvalitný a mal veľmi dobrých hráčov v strede poľa. No sme radi, že sme zvíťazili. Aj posledný zápas chceme vyhrať. Pripravíme sa na neho najlepšie ako vieme, zregenerujeme a dúfam, že to zvládneme." (Miroslav Káčer - obranca SR U19 po zápase s Azerbajdžanom)

SR U19 absolvovala v prvej polovici novembra veľmi úspešnú 1.fázu kvalifikácie o postup na ME 2015 v Grécku. Na zverencov Milana Malatinského čakali v Maďarsku postupne Slovinci, Azerbajdžan a Maďarsko. Do Elite Round postúpili prvé dva tímy. Podľa aktuálneho 5 ročného rankingu európskych reprezentácií do 19 rokov sme boli najväčšími favoritmi skupiny vďaka 23.miestu, Maďarsko bolo na 24.mieste, Slovinsko na 35.mieste a Azerbajdžan na 37.mieste.

Kompletný aktuálny ranking európskych reprezentácií U19 nájdete TU

Slovenskí reprezentanti zvládli úlohu favorita suverénne a bez straty bodu postúpili ďalej. Prekvapením je druhé postupové miesto Azerbajdžanu a zlyhanie domáceho Maďarska. Slovensko U19 ukázalo obrovskú vnútornú silu a už teraz sa tešíme na ďalšiu fázu kvalifikácie na jar 2015. Žrebovanie skupín prebehne 3.12. a už je isté, že tímy sú rozdelené do 4 košov. My sme nasadení v koši A, kde sú tímy s najlepšími výsledkami z 1.fázy kvalifikácie – Španielsko, Anglicko, Rusko, Taliansko, Holandsko, Čierna Hora a Slovensko.

1.turnajový deň – 10.11.2014

Maďarsko – Azerbajdžan 1:1 (1:0)

Góly: 37´Polgár – 1:0, 84´Nasirov – 1:1

Slovensko – Slovinsko 2:1 (1:0) Tomáš Vestenický

Góly: 41´Vestenický – 1:0, 58´Ožbolt – 1:1, 65´Vestenický z 11m – 2:1

SLOVENSKO: Rodák - Kadlec, Kružliak, Varga, Kupec - Čmelík, Haraslín (60. Káčer), Hromada, Lesniak, Špalek (66. Vavro) - Vestenický (80. Polievka)

SLOVINSKO: Radikon - Gliha, Gorenc Stankovič, Poljanec, Klemenčič, Primc - Krivičič, Lorbek (62. Vokič) - Jugivar (46. Bartulovič), Gajič (46. Ožbolt), Nikolič

Slováci nevstúpili do prvého polčasu veľmi šťastne. Po štandardnej situácii v šestnástke súpera udrel stopér Varga súperovho hráča a videl červenú kartu. Od jedenástej minúty tak zverenci trénera Malatinského hrali o jedného hráča v poli menej, na hre to však vidieť nebolo. Napriek pochopiteľnej nervozite hrali Slováci ofenzívnejšie a snažili sa presadiť cez obranu Slovincov. Do 25. minúty si niekoľko menších šancí vybojovali Čmelík aj Vestenický, ktorým však chýbalo zakončenie. Istotu našim dodal do nôh brankár Rodák, ktorý bezpečne zachytil strelu spoza šestnástky v 29. minúte a potom už taktovku zápasu držali Slováci pevne v rukách. Na konci polčasu sa slovenský tlak podarilo pretaviť v gólovú radosť, keď Špalek veľmi dobre zastavil súpera idúceho do protiútoku, vyskočil do prihrávky, po strane loptu vyviezol dopredu a centroval na "bombéra" Vestenického pred bránou Radikona. Vestenický loptu ľahko priťukol a do kabín sa išlo za stavu 1:0.

Slovinci sa pokúsili byť v druhom polčase aktívnejší, ale futbalové skúsenosti z Majstrovstiev Európy i sveta sa prejavili na hre slovenského mužstva. Vyrovnanie prišlo v 58. minúte po chybe Haraslína v strede poľa, kde ho odzbrojili dvaja hráči súpera, prihrávka našla striedajúceho Ožbolta a začínalo sa od začiatku. Tento stav netrval dlho. Hráči s dvojkrížom na hrudi dobiedzali a boli aktívnejší, až si vynútili svojou aktivitou faul v šestnástke na vynikajúco hrajúceho Vestenického. Ten si postavil následne loptu na biely bod a opäť sa dostali do vedenia. Slováci sa snažili potvrdiť svoju kvalitu a v 76. minúte opäť predviedli futbalovú lahôdku, keď Vestenický našiel na pravej strane Čmelíka, ktorý sa šikovne zbavil obrancov a centroval na kapitána Hromadu, tomu chýbalo iba trocha streleckého šťastia. V 85. minúte mali Slovinci opäť na mále, keď ich obranu parádne vyškolil Lukáš Čmelík, ktorý po tvrdom súboji ostal ležať za čiarou. Záver zápasu sa niesol vo veľmi nervóznom duchu. Skóre 2:1 sa už ale nezmenilo a Slováci získali prvé tri dôležité body.

HLAS PO ZÁPASE

Milan Malatinský (tréner SR "19"): "V 11. minúte nám rozhodca vylúčil hráča a prakticky celý zápas sme tak hrali o jedného v poli menej. Prešli sme na systém 4-4-1, ale celkovo to bol hektický zápas. Tešíme sa z víťazstva, ale čakajú nás ešte dva veľmi ťažké zápasy."

2.turnajový deň – 12.11.2014

Maďarsko – Slovinsko 1:1 (0:1)

Góly: 45´Ožbolt – 0:1, 64´Rácz z 11m – 1:1

Slovensko – Azerbajdžan 4:1 (1:0) Miroslav Káčer

Góly: 41´Lesniak – 1:0, 50´Nasirov z 11m – 1:1, 52´Hromada z 11m – 2:1, 68´Vestenický – 3:1, 86´Káčer – 4:1

SLOVENSKO: Rodák - Kadlec, Kružliak, Vavro, Kupec - Hromada - Čmelík (90. Vlček), Káčer (87. Bénes), Lesniak, Špalek - Vestenický (79. Polievka)

AZERBAJDŽAN: Sahin - Agaverdiev, Khakimov, Mustafazade, Safarzade - Nahavandi, Nasirov - Madatov, Jafarov, Muradbayli - Agaragimov

Slováci vstúpili do zápasu obozretne. V úvode prvého polčasu hral súper z Azerbajdžanu pomerne vyrovnanú partiu, hoci zverenci trénera Malatinského mali z hry viac. V 17. minúte skúsil pozornosť brankára Sahina Čmelík, po ňom dvakrát Špalek a potom opäť po prihrávke od Káčera Čmelík. Slováci stupňovali tlak, až napokon Filip Lesniak vystihol nepresnú prihrávku obrancov Azerbajdžanu a z hranice pokutového územia pomerne ľahkou strelou otvoril skóre na 1:0.

Druhý polčas sa začal jedenástkou v prospech Azerbajdžanu, keď Vestenický potiahol v šestnástke súperovho hráča za dres. Budag Nasirov sa z bieleho bodu nemýlil - 1:1. Už z rozohrávky sa však snažili Slováci presadiť, a tak si Čmelík vypýtal pokutový kop aj v prospech nášho tímu. Tentokrát si loptu postavil kapitán Jakub Hromada a dostal našich opäť do jednogólového vedenia. Azerbajdžan sa snažil brániť, ale unikajúceho Vestenického v strede poľa, ktorému po stranách nabiehali dobre hrajúci Špalek s Čmelíkom, zastaviť nedokázali, a tak v 68. minúte už Slováci viedli 3:1. Čerešničkou na torte bol posledný gól slovenského tímu, ktorý prišiel krátko po vylúčení Khakimova. Káčer si zo stredu poľa potiahol loptu smerom k šestnástke a zo vzdialenosti 25 metrov výstavným gólom do šibenice uzavrel skóre na 4:1.

Milan Malatinský (tréner SR): "Sme radi, že sme splnili našu misiu už po dvoch zápasoch. Išli sme do toho s tým, že jediný náš cieľ bol postup a ten už máme v suchu, takže sa tešíme. Dnešný zápas bol veľmi náročný, pretože hráči Azerbajdžanu boli mimoriadne rýchli, kombinačne na tom boli tiež slušne a aj individuálnu techniku mali na vysokej úrovni. Takže v prvom polčase sme s nimi mali trošku problémy."

3.turnajový deň – 15.11.2014

Azerbajdžan – Slovinsko 3:2 (3:0)

Góly: 23´Agaragimov z 11m – 1:0, 35´Suleymanov – 2:0, 42´Madatov – 3:0, 48´Ožbolt – 3:1, 77´Ožbolt z 11m – 3:2

Slovensko – Maďarsko 3:0 (0:0) Milan Malatinský

Góly: 48´Polievka – 1:0, 66´Bénes – 2:0, 72´Špalek – 3:0

SLOVENSKO "19": Junas - Vlček, Vavro, Kružliak, Kotrík - Špalek, Káčer (67. Lesniak), Hromada (53. Kupec), Bénes, Polievka - Čmelík (59. Kadlec)

MAĎARSKO "19": Horváth - Polgár, Kecskés, A. Nagy, Valencsik (67. Jancsó) - Vida, Rácz, Sallai - Grabant, Balogh (64. E. Németh), M. Tóth (64. K. Takács)

Milan Malatinský (tréner SR "19"): "Išli sme do zápasu s jasným cieľom potvrdiť výsledkom postup zo skupiny, čo sa nám podarilo, aj keď prvý polčas herne nebol podľa našich predstáv. V prestávke sme prízvukovali chlapcom aby boli trpezliví, že keď sa nám podarí streliť prvý gól bude domáce mužstvo pod ešte väčším tlakom čo sa potvrdilo. V druhom polčase sme podali výborný výkon, keď okrem troch gólov sme išli dvakrát sami na brankára a nepremenili sme ani ďalšie šance, takže jeho priebeh vyznel zaslúžene a jednoznačne v náš prospech."