Erik Makó

"Pred dvoma rokmi som začal vo Vranove trénovať dievčatá, ktorým sa paralelne venujem aj v CFT Academy. Táto práca ma nesmierne baví a napĺňa! Pred pár rokmi som si nevedel predstaviť, že by som trénoval malé deti a dnes sa naplno venujem dievčenskému futbalu už od 6 rokov. Popri práci s dievčatami sa vidím, ak mi to samozrejme zdravie dovolí, v bráne druholigového Vranova." (Erik Makó - brankár MFK Vranov nad Topľou a tréner CFT Academy)

 

Dnes máme pre vás ďalší veľmi zaujímavý rozhovor z dielne I Love Goalkeeping. Respondentom Miloslava Pétera bol tentoraz brankár MFK Vranov nad Topľou a zároveň tréner v CFT Academy Erik Makó. V článku sa dozviete niečo z jeho futbalových začiatkov, zaujímavé bolo aj jeho zahraničné angažmán a predstaví nám aj svoju trénerskú prácu v CFT Academy, kde sa venuje skvalitňovaniu dievčenského futbalu.

 

I Love GoalkeepingMomentálne si hráčom 3. ligového Vranova nad Topľou, ako dlho už pôsobíš v tomto klube?

Do Vranova som prestúpil v roku 2011, teda aktuálna sezóna je mojou piatou v drese miestneho MFK.

 

Si odchovancom Stropkovského futbalu, kde si strávil svoje začiatky v mládežníckych kategóriách. V neskoršom „dorasteneckom“ veku si prestúpil do Dubnice nad Váhom, popíš nám čo ti dalo pôsobenie v Dubnici.

Pre mňa to bola skúsenosť po všetkých stránkach. Do Dubnice som prestúpil dva dni pred začiatkom školského roka, teda všetko sa dialo na rýchlo. Som rád, že som mal šťastie na dobrých trénerov Dušana Kramlika, Jozefa Jakuša, Ľubomíra Novického a trénera brankárov Ferdinanda Poliaka. Dôležité pre mňa bolo, že už v tak mladom veku som mohol vidieť fungovanie klubu na profesionálnej úrovni. V mojej druhej sezóne sme s B-mužstvom staršieho dorastu postúpili do II. ligy a o rok sme skončili v lige po skvelej jazde v jarnej časti na 3. mieste. V tíme vtedy so mnou boli Milan Mujkoš, Juraj Vlado, či Erik Grendel.

 

Erik MakóVieme o tebe, že si zopár rokov pôsobil v Českej republike, vieš nám povedať v akých kluboch a súťažiach si chytával?

V Česku som začínal v divízii v Horažďoviciach, odkiaľ som sa cez Rozvadov a Tachov dostal do druholigového Baníka Sokolov. V už spomínanom lete 2011 som potom prestúpil do Vranova.

 

Ako a v ktorom roku si sa dostal do zahraničia? Prečo si „zakotvil“ práve v Českej republike? Boli v tej dobe aj iné zahraničné ponuky?

Priznám sa, môj prestup sa udial spontánne, keď som rodičom ako čerstvý maturant oznámil, že o tri hodiny mi odchádza vlak. Pamätám si, že môj prvý zápas za Horažďovice som odchytal v pohári proti ligovým Českým Budějoviciam, ktoré vtedy viedol známy tréner František Straka. Nastúpil som v druhom polčase. Hoci som neinkasoval, po prehre 0:1 sme vypadli, ale mali sme niekoľko dobrých príležitostí, aby sme favoritovi pripravili poriadne prekvapenie. 

 

Čo by si chcel ako aktívny brankár ešte dosiahnuť vo futbale?

Nebudem klamať, rád by som si ešte zachytal vyššiu súťaž a keďže som momentálne vo Vranove spokojný, viem si predstaviť, že by sme sa v horizonte jednej, dvoch sezón mohli pokúsiť postúpiť do II. ligy. Aktuálne ťaháme sériu šiestich zápasov bez prehry, v mužstve vládne pohoda a na nej chceme stavať piliere nášho ďalšieho herného progresu.

 

Kde sa vidíš povedzme o päť rokov?

Pred dvoma rokmi som začal vo Vranove trénovať dievčatá, ktorým sa paralelne venujem aj v CFT Academy. Táto práca ma nesmierne baví a napĺňa! Pred pár rokmi som si nevedel predstaviť, že by som trénoval malé deti a dnes sa naplno venujem dievčenskému futbalu už od 6 rokov. Popri práci s dievčatami sa vidím, ak mi to samozrejme zdravie dovolí, v bráne druholigového Vranova (úsmev).

 

Čo patrí medzi tvoje silnejšie futbalové stránky a na čom naopak musíš popracovať?

Tak tých „silných“ naozaj nie je veľa (smiech). Možno „na čiare“ a čo sa týka na čom by som mal popracovať??? Tak to radšej ani nepíšem, pretože si čitatelia povedia „ako je možné, že ten brankár chytá v III. lige“ (znovu smiech).

 

Erik Makó v zápasovej akciiMá Erik Makó brankársky vzor? Koho si obdivoval v mladosti a kto sa ti páči zo súčasných svetových brankárov?

V minulosti to bol určite paraguajský extravagantný brankár Jose Luis Chilavert, ktorý sa okrem výborných zákrokov prezentoval aj zahrávaním štandardných situácií, k čomu som sa zatiaľ nedostal, ale kariéru ešte nekončím (úsmev). Zo súčasných brankárov ma najviac upútal Manuel Neuer, ktorý chytá mimoriadne spoľahlivo a hoci mnohí pri jeho výletoch z brány tŕpnu, myslím si, že v dnešnom modernom futbale by mal brankár pomáhať spoluhráčom aj takýmto spôsobom.

 

Zo súčasnej slovenskej najvyššej súťaže (Fortuna ligy) koho považuješ za takého „TOP“ brankára a prečo?

Páčia sa mi výkony mladých brankárov Hrušku, Kiru, Jakubecha, Šullu... Navyše Adamovi a Matúšovi prajem, aby sa čo najskôr stali jednotkami vo svojich kluboch. Verím, že všetci majú potenciál presadiť sa aj na medzinárodnej scéne, v čom im veľmi fandím, aby im to vyšlo.

 

Erik Makó Prijal by si ešte zahraničný angažmán? Čo by ťa muselo presvedčiť, aby si prijal ponuku klubov zo zahraničia?

Keď som bol mladší, nemal som problém prijať akékoľvek futbalové dobrodružstvo, pretože aj môj posledných prestup do Vranova sa zrodil neočakávane z hodiny na hodinu. Teraz mám rodinu, zázemie vo Vranove, rozbiehame CFT Academy, preto sa po zahraničí neobzerám, čím nechcem povedať, že ak by prišla „miliónová“ ponuka, že by som sa za ňu poďakoval (smiech). 

 

Ďakujeme za rozhovor pre návštevníkov stránky www.futbalshviezdickou a facebookovej stránky I Love Goalkeeping.  Prajeme veľa úspechov.


foto: archív Erika Makóa

 

Musíte tiež vidieť:

SAQ Program - Maďarský futbalový gigant prijal SAQ Tréning

Športová psychológia - Antonín Stavjaňa - Motivácia, emócie, vzťahy a atmosféra v tíme

Dutch Football School - Holandské cvičenie č.2 zamerané na presing

 

SAQ Futbal

Pin It