Matúš Kira

"Myslím si, že kľúčových momentov bolo viac. Tvorili sme fantastické mladé mužstvo, veľmi dobre sme si rozumeli na ihrisku a aj mimo neho. Celú sezónu sme držali za jeden povraz a hrali jeden za druhého. Išli sme spoločne za jedným snom." (Matúš Kira - a jeho odpoveď na otázku, ktoré kľúčové momenty boli v minulej postupovej sezóne MFK Zemplín Michalovce rozhodujúce)


Náš externý redaktor Miloslav Péter z I Love Goalkeeping opäť pripravil vynikajúci rozhovor. Tentoraz s mladým, ale už skúseným brankárom Michaloviec a Slovenska U-21 Matúšom Kirom. Matúš v rozhovore zhodnotil veľmi úspešnú minuloročnú sezónu v Michalovciach, ktorá vyvrcholila historickým postupom východniarov do Fortuna ligy. Prezradil nám aká je filozofia práce trénera brankárov MFK Zemplín Martina Rašku. Zaujímavý je aj jeho pohľad na rozdiel v úrovniach dvoch najvyšších súťaží na Slovensku a ešte oveľa viac.

 

I Love GoalkeepingSi odchovancom futbalového klubu Snina. Ako si spomínaš na svoje futbalové začiatky?

Spomínam si ako som navštevoval ZŠ Budovateľská v Snine, kde som trénoval pod taktovkou Ondreja Dudu st. (otec známeho slovenského reprezentanta Ondreja Dudu ml., s ktorým sme boli spolužiaci.) Neskôr ma trénoval pán tréner Kochan. Dali mi veľa potrebných futbalových základov, za čo im ďakujem.

 

Prečo a kedy si sa rozhodol zastávať náročnú pozíciu brankára?

Už od mala som s chlapcami hrával futbal kde sa dalo a vždy ma lákala pozícia brankára.

 

Po prestupe do Michaloviec v roku 2010 si sa postupne prepracoval až do A-tímu. Výraznou mierou si prispel k historickému postupu Zemplínu do najvyššej súťaže na Slovensku. Prezraď nám, ktoré kľúčové momenty boli v minulej postupovej sezóne rozhodujúce?

Myslím si, že kľúčových momentov bolo viac. Tvorili sme fantastické mladé mužstvo, veľmi dobre sme si rozumeli na ihrisku a aj mimo neho. Celú sezónu sme držali za jeden povraz a hrali jeden za druhého. Išli sme spoločne za jedným snom.

 

Matúš KiraPrvoligový debut si zaznamenal 18.júla 2015 v domácom zápase s AS Trenčín. Kde by si vo svojej doterajšej futbalovej kariére zaradil tento zápas?

Tento zápas si budem určite pamätať, keďže bol prvý prvoligový. Škoda výsledku 0:1, kde sme možno na majstra mali, ale prehrali sme. Ale na tento zápas nebudem spomínať nikdy v zlom.

 

Zmenil sa nejako po výmene hlavného trénera obsah zimnej tréningovej prípravy Zemplínu oproti sezóne, v ktorej ste pôsobili v 2.lige? Na čo kládol v príprave najväčší dôraz tréner Griga?

My, brankári veľmi nevnímame v našom klube zmeny v príprave, nakoľko máme svoj tréningový plán pod vedením trénera Rašku. Tréner Griga kládol dôraz najmä na kompaktnosť vzadu a dobré postavenie. Naša úloha sa nezmenila, takisto od nás vyžadoval dobrý výkon.

 

Ako vyzerá tvoja individuálna príprava a v akom období roka ju uplatňuješ?

Individuálna príprava je v lete a v zime. Každý sme od trénera brankárov dostali individuálny plán, kde pracujeme na sile, kondícii, rýchlosti, vytrvalosti...

 

V Zemplíne je trénerom brankárov Martin Raška, ktorý patrí k mladšej generácii trénerov. Popíš nám v skratke jeho tréningový proces. Aká je jeho filozofia práce?

Tréner Raška si dáva záležať hlavne na poctivej pracovitosti a kladie veľkú pozornosť na detaily, ktoré sú podľa mňa veľmi dôležité v napredovaní.

 

Keďže si už ako hráč okúsil úroveň obidvoch najvyšších líg na Slovensku, môžeš tieto dve súťaže nejako porovnať? Je medzi nimi veľký kvalitatívny rozdiel? Ak áno v čom vidíš hlavné rozdiely?

Kvalitatívny rozdiel určite je. Vo Fortuna lige je viacero osobností futbalu, liga je viac sledovaná, pekné návštevy na štadiónoch, ale hlavne kvalitou je omnoho ďalej ako druhá liga.

 

Ako sa dokážeš vyrovnávať so stresom, ktorý so sebou prinášajú dôležité zápasy?

Na dôležité zápasy sa teším, má to náboj, pri ktorom mi stres opadáva.

 

Máš nejaký recept na to ako sa vyrovnať s chybou, ktorú urobíš v priebehu zápasu a po ktorej inkasuješ gól? Čo robíš, aby si v ďalšom priebehu zápasu nemyslel na túto chybu?

Každý robí chyby, nikto predsa nie je dokonalý, ale treba byť ďalej koncentrovaný. Zápas sa môže ešte akokoľvek vyvinúť.

 

Matúš Kira s pohárom pre víťaza DOXXbet ligyAké sú tvoje futbalové plány a ciele v najbližšej budúcnosti?

Nerád predbieham. Chcem pravidelne chytávať a potom sa ukáže, čo bude ďalej v budúcnosti.

 

Čo patrí medzi tvoje silnejšie futbalové stránky a na čom naopak musíš popracovať?

Nerád sa sám hodnotím, od toho sú tu moji tréneri. Treba pracovať na každej stránke, opakovanie je matka múdrosti.

 

Ďakujeme za rozhovor pre návštevníkov stránky www.futbalshviezdickou a facebookovej stránky I Love Goalkeeping.  Prajeme veľa úspechov.

 


foto: archív Matúša Kiru

 

Musíte tiež vidieť:

SAQ Program - FC St.Johnstone - popredný škótsky klub, ktorý prijal SAQ Tréning

Športová psychológia - Sústreďme sa na futbal - Strata a oslabenie koncentrácie

Dutch Football School - Holandské cvičenie č.1 zamerané na presing

 

SAQ Futbal

Pin It