Jugend spielt fur Europa

Futbalový turnaj v rámci mládežníckeho stretnutia Jugend spielt für Europa zaznamená v dňoch 7. - 8. júna 2014 už svoj 54.ročník. O otcovi turnaja Hansovi Zohrenovi, histórii, súčasnosti, budúcnosti, úsmevných príhodách a problémoch turnaja sme sa porozprávali s organizátorom Fabianom Pramelom...

V minulých dvoch ročníkoch sa turnaja zúčastnil aj slovenský tím ŠK Badín a CVČ Brusno, ktorý sa v roku 2013 umiestnil v kategórii U-15 v konkurencii 14 tímov na výbornom 3.mieste. Ale hlavnou prioritou turnaja nie je výsledok, ale priateľské stretnutie mladých ľudí a vzájomné spoznávanie kultúr. Viac už v rozhovore s Fabianom

Fabian Pramel

Kedy sa konal 1.ročník turnaja?

1.ročník turnaja Jugend spielt für Europa sa uskutočnil v roku 1960.

Koho nápad bol založiť tento turnaj a ako sa to stalo?

Hans Zohren mal 20 rokov a už bol trénerom mládeže. Po ceste do Freiburgu v roku 1959, sa spolu s tímom rozhodli ísť na konci sezóny do Francúzska. Spoznali sa s klubom v Pontorsson (Francúzsko), odohrali spolu priateľské zápasy a pozvali tento francúzsky klub do Nemecka. Vďaka návšteve francúzskych priateľov, zorganizovali 1.medzinárodný mládežnícky turnaj. Názov pre turnaj vznikol o 7 rokov neskôr, teda v roku 1967.

Hans Zohren

Popíš turnaj (koľko tímov hrá na turnaji, v akých vekových kategóriách sa súťaží)?

V roku 2014 sa bude hrať v 2 kategóriách (U-13 a U-15) a taktiež v nasledujúcich rokoch sa bude hrať v týchto kategóriách. V každej kategórii bude hrať 18 – 20 účastníkov. V tomto roku sa turnaja zúčastnia tímy zo 7 krajín – Dánska, Litvy, Moldavska, Holandska, Srbska, Senegalu a Nemecka.

S akými problémami a náročnými úlohami ste sa stretli a ako ste ich vyriešili?

Bolo ich veľa. Projekt ako tento je postavený na problémoch. Každý problém vás vedie k riešeniu a každé riešenie vám umožní naučiť sa niečo pre budúci rok. Nikdy sa nevzdávame. Napríklad, delegácia zo Senegalu meškala na schôdzku na ambasáde a bolo im povedané, že ďalšia schôdzka nebude skôr ako v polovici júna. To by znamenalo, že by sa nemohli zúčastniť. Samozrejme, že to bola ich chyba, pretože meškali 2 hodiny a ani nemali poriadne pripravené dokumenty – ambasáda mala pravdu. Čo sme mali robiť? Upokojili sme šéfa senegalskej delegácie a skontaktovali sme ambasádu. Obvolali sme skoro všetkých v budove veľvyslanectva, kým nás prepojili k správnej osobe. Nakoniec sme im dohodli schôdzku na stredu 28/5/ a priletia do Nemecka tento víkend.

Ktoré najzaujímavejšie tímy hrali na turnaji? Z ktorých krajín?

UTA AradRok 2002 bol môj prvý rok, keď som sa zúčastnil turnaja – mal som 16 rokov. Na tento rok mám tiež najkrajšie spomienky, pretože sa zúčastnil ruský národný tím U15. Ale na turnaji hralo množstvo slávnych klubov a skvelých tímov. OFK Belehrad bol najsilnejším tímom, odkedy som na turnaji zainteresovaný. Predtým, ako som prišiel, sa na turnaji zúčastnili aj MTK Budapešť a Ajax Amsterdam.

Pamätáš si nejaké zábavné momenty?

Znovu Rusi. Hrali priateľský zápas proti Allemannia Aachen (v súčasnosti 2. Divízia) a vyhrali „iba“ 5:3. Tréner poslal po prvom polčase na ihrisko nového hráča. Tento chlapec prvým dotykom prihral loptu súperovi a hneď bol vystriedaný. Hráči museli ísť spať už o ôsmej večer, pretože výhra 5:3 nebola dostatočná, kým tréneri zatiaľ vypili fľaše vodky.

Kde sa turnaj koná? Opíš miesto.

Chcel by som viac predstaviť Hansa Zohrena – on je zakladateľom turnaja a zároveň dôvodom, prečo turnaj stále existuje. Treba si predstaviť, že Hans Zohren začal tento projekt v roku 1960, keď mal 20 rokov – a stále je šéfom organizácie. Hans Zohren je z Wassenbergu, malého mestečka blízko hraníc s Holandskom. Počas 20 rokov, keď bol mládežníckym trénerom a vyhral približne 15 šampionátov, Hans Zohren trénoval množstvo tímov z rôznych klubov v Nemecku a Holandsku. Turnaj sa sťahoval spolu s ním z klubu do klubu, a Hans inšpiroval s týmto projektom množstvo ľudí. V 80. rokoch s trénovaním skončil a vrátil sa do svojho domáceho klubu, kde sa s turnajom usadil. Koncom 90. rokov sa klub spojil s iným klubom a manažment sa sústredil na prvý tím, mimochodom, neboli úspešný. Cieľom Hansa Zohrena bolo dosiahnuť 50.ročník turnaja Jugend spielt für Europa. Preto sa s turnajom presťahoval do ešte menšieho klubu. V roku 2010 sme oslávili 50. výročie turnaja. Správa bola v televízii a bývalý účastník – Lewis Holtby (momentálne hráč Tottenham Hotspurs) sa stal patrónom turnaja. Hans Zohren chcel skončiť a presťahoval sa z Wassenbergu do Walkenriedu, kde bol počas 2. Svetovej vojny evakuovaný. Po pár dňoch spoznal chlapíka z futbalového klubu a hovoril s ním o tomto projekte. Bolo evidentné, že muž, ktorý robil tento turnaj 50 rokov, nebol schopný povedať „nie“, keď klub prejavil záujem. A tak sme tu – v roku 2014 sa bude konať 54. ročník turnaja.

Čím je turnaj špeciálny? Čo sa ti na ňom najviac páči?

WalkenriedMenej direktívy a viac spoločenského kontaktu. Vždy sme boli malou skupinou ľudí, ale o našich hostí sa staráme. Po týchto desiatich dňoch ich spoznáme, pretože sa nezaujímame iba o ich futbalové zručnosti. Chceme ľudí spoznávať. Chceme, aby sa zúčastnené tímy spoznali aj kultúrne.

Je niečo, čo treba zlepšiť?

Ak máte nejaký nápad, ako získať viac peňazí, urobíme to (smiech). Úprimne, rok čo rok je to náročnejšie a ja neviem, ako dlho bude môcť Hans Zohren v tomto pokračovať. Pravdou je, že nemôžete zvládnuť nápor ďalšej práce okrem zamestnania alebo štúdia. Dúfam, že Hans Zohren bude môcť odovzdať svoje vedomosti a zodpovednosť skupine ľudí predtým, ako skončí.

Čo je hlavnou myšlienkou turnaja?

WalkenriedHovoril som o turnaji Jugend spielt für Europa, ale to nie je celkom správne. Turnaj sa koná v rámci mládežníckeho stretnutia Jugend spielt für Europa. Stretnutie mladých Európanov, ktorí oslavujú myšlienku Európskej Únie, ktorá dala slobodu a mier kontinentu. V roku 2014, keď sa turnaja zúčastnia nečlenské krajiny EÚ, Moldavsko a účastník z Afriky Senegal, chceme urobiť politické vyhlásenie. Hovoríme „áno“ normám a hodnotám EÚ naprieč Európou a aj nad(!) jej hranice. A keď vidíte dramatické udalosti okolo Lampedusy, pochopíte pozvanie pre delegáciu zo Senegalu ako výzvu pre jeden svet.