Taliansko cestuje na ME 2016 tak trochu v úzadí. Už nepatrí k top favoritom na titul, ale musí sa s ním vždy počítať. Pod taktovkou trénera Conteho preferujú Taliani hru na 3 obrancov s prehusteným stredom poľa a v útočnej fáze sa spoliehajú na rýchle protiútoky, prípadne presné dlhé pasy za obranu súpera. Taliansko je vôbec najstarším tímom na turnaji a uvidíme či to bude pri tak náročnom turnaji akým EURO je, výhoda alebo nevýhoda.

 

Kvalifikácia

Taliansko vstúpilo do kvalifikácie o EURO s novým trénerom Antoniom Contem. Ten nahradil Cesare Prandeliho po neúspechu na MS 2014 v Brazílii. Najväčším problémom pre Conteho bolo vrátiť tímu stratené sebavedomie. Navyše na Taliansko nečakala vôbec jednoduchá skupina. Chorvátsko, Nórsko či Bulharsko boli zdatní protivníci.

Hneď na úvod čakalo Talianov Nórsko v Osle. Antonio Conte využil herné rozostavenie zo svojho pôsobenia v Juventuse 3-5-2 a Taliani po kvalitnom výkone uspeli 2:0. Hrdinom domáceho zápasu s Azerbajdžanom sa stal stopér Chiellini, ktorý vsietil pri výhre 2:1 všetky 3 góly. Následnú tesnú výhru na Malte 1:0 zariadil Pellé.

Šláger skupiny s Chorvátskom sa skončil nerozhodne 1:1. O 1.miesto prišli Taliani po remíze 2:2, ktorú zachraňoval v závere Martins. Odveta v Chorvátsku priniesla ďalší nerozhodný výsledok 1:1. Potom Chorváti nečakane zakopli v Azerbajdžane a Taliani sa na nich bodovo dotiahli chudobnou výhrou s Maltou 1:0. Po ďalšej tesnej výhre 1:0 s Bulharskom sa už dostali na čelo skupiny, lebo Chorváti prehrali v Nórsku. Zverenci trénera Conteho si už 1.miesto nedali vziať a v záverečných 2 zápasoch zvíťazili. Najprv v Azerbajdžane 3:1 a následne otočili nepriaznivý vývioj s Nórskom na 2:1. Taliani futbalovo neoslnili, ale splnili si povinnosť a bez jedinej prehry suverénne postúpili na EURO 2016.

 

Kvalifikačné výsledky Talianska (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Nórsko  Taliansko  0-2 g: Zaza, Bonucci
Taliansko  Azerbajdžan  2-1 g: 2x Chiellini
Malta  Taliansko  0-1 g: Pellé
Taliansko  Chorvátsko  1-1 g: Candreva
Bulharsko  Taliansko  2-2 g: vlastný gól, Martins
Chorvátsko  Taliansko  1-1 g: Candreva
Taliansko  Malta  1-0 g: Pellé
Taliansko  Bulharsko  1-0 g: De Rossi
Azerbajdžan  Taliansko  1-3 g: Martins, El Shaarawy, Darmian
Taliansko  Nórsko  2-1 g: Florenzi, Pellé

 

Tréner - Antonio Conte

Antonio Conte je ďalší tréner z rady výborných bývalých hráčov. Bývalý hviezdny záložník Juventusu Turín, s ktorým vyhral 5x Seriu A a titul v Lige Majstrov v roku 1996. Taktiež hral za Taliansku reprezentáciu. Bol v širšom kádri na MS 1994, kde Taliansko získalo striebro a striebro má aj z EURA 2000, kde nastupoval v základnej zostave.

Jeho trénerská kariéra začala v roku 2006 v tíme Arezzo. V roku 2007 sa stal trénerom AC Bari. Tento tím doviedol v sezóne 2008/2009 zo Serie C (3.liga) do Serie B (2.liga). V sezóne 2010/2011 postúpil zo Serie C do Serie B aj so Sienou. V lete 2011 prijal ponuku Juventusu, kde aplikoval svoj systém založený na 3 obrancoch (3-5-2). Počas 3 rokov na lavičke Juventusu, vyhral v Serii A 3x titul. Po MS 2014, kde Taliani zlyhali v skupine s Kostarikou a Uruguayom, nahradil už spomínaného Cesare Prandelliho. Po ME Antonio Conte na lavičke končí a už sa dohodol na spolupráci s Chelsea Londýn. Určite by sa rád rozlúčil s tímom úspechom na ME.

Bilancia Conteho na lavičke Talianska (od júla 2014)

20 zápasov  11 výhier  6 remíz  3 prehry

 

Predpokladaná základná zostava Talianska na ME 2016

č.1  Gianluigi Buffon  brankár  38r.  Juventus Turín  156 záp.  0 gól.
č.4  Matteo Darmian  ľavý záložník  26r.  Manchester Utd.  22 záp.  1 gól
č.6  Antonio Candreva  pravé krídlo  29r.  Lazio Rím  38 záp.  4 gól.
č.8  Alessandro Florenzi  ofenz. záložník  25r.  AS Rím  17 záp.  2 gól.
č.9  Graziano Pellé  pravý útočník  30r.  FC Southampton  13 záp.  5 gól.
č.15  Andrea Barzagli  pravý obranca  35r.  Juventus Turín  56 záp.  0 gól.
č.16  Daniele De Rossi  defenz. záložník  32r.  AS Rím  103 záp.  18 gól.
č.19  Leonardo Bonucci  stredný obranca  29r.  Juventus Turín  57 záp.  3 gól.
č.3  Giorgio Chiellini  ľavý obranca  31r.  Juventus Turín  84 záp.  6 gól.
č.22  Stephan El Shaarawy  ľavý útočník  23r.  AS Rím  19 záp.  3 gól.
č.23  Emanuele Giaccherini  ofenz. záložník  31r.  FC Bologna  25 záp.  3 gól.

Talianska zostava

 

Opory tímu

V bráne Talianska je jasnou jednotkou už 14 rokov Gigi Buffon, ktorý bude určite aj v 38 rokoch patriť k špičke na svojom poste. Navyše má obrovskú motiváciu, pretože titul z ME mu v bohatej zbierke chýba. Pred 4 rokmi prehral vo finále so Španielskom 0:4.

V obrane prebral pozíciu lídra Leonardo Bonucci z Juventusu. Po svojich bokoch bude mať v 3 člennej obrane kolegov z klubu Barzagliho a Chielliniho. Na túto trojicu sa Antonio Conte najviac spolieha a sú dôležitou súčasťou jeho taktického plánu.

V strede poľa je nenahraditeľnou postavou defenzívny štít Daniele De Rossi. Tento hráč sa bude starať o vyváženosť medzi obrannou a útočnou fázou hry Talianska. Dôležitým členom stredu poľa je aj pravý záložník, resp. pravé krídlo Antonio Candreva. Hráč Lazia je mimoriadne efektívny smerom dopredu. Najmä v dvojzápase s Chorvátskom sa predviedol ako jeden z kľúčových hráčov tímu.

V útoku vsadil Conte na nových, ale skúsených hráčov. Medzi nimi vyčnieva útočník FC Southampton Graziano Pellé. V 13 reprezentačných zápasoch stihol dať už 5 gólov. V kvalifikácii rozhodol oba zápasy s Maltou i posledný súboj doma s Nórskom.

 

Konečná nominácia Talianska na ME 2016

 

Brankári: Gianluigi Buffon (Juventus Turín), Salvatore Sirigu (Paríž St. Germain), Federico Marchetti (Lazio Rím)

Obrancovia: Mattia De Sciglio (AC Miláno), Giorgio Chiellini (Juventus Turín), Matteo Darmian (Manchester United), Angelo Ogbonna (West Ham United), Andrea Barzagli (Juventus Turín), Leonardo Bonucci (Juventus Turín)

Stredopoliari: Antonio Candreva (Lazio Rím), Alessandro Florenzi (AS Rím), Thiago Motta (Paríž St.Germain), Stefano Sturaro (Juventus Turín), Daniele De Rossi (AS Rím), Marco Parolo (Lazio Rím), Federico Bernardeschi (AC Fiorentina), Stephan El Shaarawy (AS Rím), Emanuele Giaccherini (FC Bologna)

Útočníci: Simone Zaza (Juventus Turín), Graziano Pellé (FC Southampton), Ciro Immobile (FC Turín), Eder (Inter Miláno), Lorenzo Insigne (SSC Neapol)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

29/5  Taliansko  Škótsko  1-0
 6/6  Taliansko  Fínsko  2-0
13/6  Taliansko  Belgicko  2-0
17/6  Taliansko  Švédsko  15:00
22/6  Taliansko  Írsko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

EURO 2016 - Španielsko - "La Roja" so šancou na zlatý hattrick

Športová psychológia - Profil moderného kouča

German Football School - Footbonaut - dokonalá tréningová pomôcka Borussie Dortmund

 

SAQ Futbal

 

Pin It