Švédsko nepatrí na ME vo Francúzsku k najväčším favoritom turnaja. Napriek tomu netreba tím okolo Zlatana Ibrahimoviča podceňovať. Vyznačuje sa tvrdou kolektívnou prácou, disciplínou a silnou vôľou. Svoje o tom môžu rozprávať v Dánsku, ktoré s "Troma korunkami" vypadlo v baráži. A ak má svoj deň hviezdny Zlatan, sú Švédi schopní zdolať takmer každého súpera. Ich hlavným cieľom na ME je postup do osemfinále a zbieranie skúseností mladej nastupujúcej generácie hráčov, ktorá v minulom roku vybojovala na ME do 21 rokov v Čechách zlaté medaile. Taktiež sa tento tím bude snažiť čo najlepšie rozlúčiť so svojim trénerom Hamrénom. 

 

Kvalifikácia

Švédsko sa počas celej kvalifikácie výsledkovo a najmä herne trápilo, ale vďaka kvalitám Zlatana Ibrahimoviča sa nakoniec dostalo do baráže. Tam opäť úradoval Zlatan a v severskom derby skolil Dánsko.

Zverenci Erika Hamrena pritom vstúpili do kvalifikácie veľmi pozitívne. Na horúcej pôde Rakúska uhrali remízu 1:1. Lenže tento dôležitý zisk nepotvrdili doma, kde len remizovali s ďalším favoritom skupiny Ruskom 1:1. Prvú kvalifikačnú výhru si Švédsko pripísalo v povinnom zápase s Lichtenštajnskom 2:0. Prišla však ďalšia strata bodov, keď na pôde Čiernej Hory uhrali Švédi po tretíkrát remízu 1:1. Prvú polovicu kvalifikácie zakončili Švédi v Moldavsku a vďaka 2 gólom Zlatana slávili výhru 2:0. V tabuľke boli Švédi po polovici kvalifikácie na 2.postupovom mieste.

Druhá polovica kvalifikačných bojov začala veľmi nádejne, cennou výhrou 3:1 nad Čiernou Horou. Lenže v rozhodujúcich súbojoch s ašpirantmi na postup to zverenci Erika Hamréna poriadne zbabrali. Prehry v Rusku 0:1 a doma s Rakúskom 1:4 poriadne otriasli postupovými ambíciami. Aspoň 3.barážové miesto vybojovali Švédi výhrami v Lichtenštajnsku 2:0 a s Moldavskom 2:0.

V barážovom dvojsúboji s Dánskom boli miernymi favoritmi Dáni, ale družina okolo Ibrahimoviča sa zomkla a predviedla svoje najlepšie výkony v kvalifikácii. Po domácej výhre 2:1, zahviezdil Zlatan v odvete v Kodani. Pri remíze 2:2 vsietil oba švédske góly. Tri korunky tak postúpili na 2.európsky šampionát za sebou, na ktorom sa bude lúčiť s tímom tréner Hamren.

 

Kvalifikačné výsledky Švédska (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Rakúsko  Švédsko  1-1 g: Zengin
Švédsko  Rusko  1-1 g: Toivonen
Švédsko  Lichtenštajnsko  2-0 g: Zengin, Durmaz
Čierna Hora  Švédsko  1-1 g: Ibrahimovič
Moldavsko  Švédsko  0-2 g: 2x Ibrahimovič
Švédsko  Čierna Hora  3-1 g: 2x Ibrahimovič, Berg
Rusko  Švédsko  1-0
Švédsko  Rakúsko  1-4 g: Ibrahimovič
Lichtenštajnsko  Švédsko  0-2 g: Berg, Ibrahimovič
Švédsko  Moldavsko  2-0 g: Ibrahimovič, Zengin
Švédsko  Dánsko  2-1 g: Forsberg, Ibrahimovič
Dánsko  Švédsko  2-2 g: 2x Ibrahimovič

 

Tréner - Erik Hamrén

Erik Hamrén nepatrí k plejáde trénerov, ktorí patrili k hráčom na vrcholnej úrovni. Hamrén hrával futbal na nižšej úrovni za lokálny klub Ljusdal IF. Trénerskú kariéru začal v roku 1987 v klube Enkopings SK, ktorý hráva v 4.divízii. V roku 1989 sa dostal do klubu Vasby IK a o rok neskôr do klubu v 1.divízii IF Brommapojkarna. Jeho prvým tímom z najvyššej súťaže bol Degerfors v roku 1994. V sezónach 1995 - 1997 viedol slávny AIK Štokholm. Potom 5 rokov klub Orgryte IS a od roku 2003 ďalších 5 rokov dánsky klub Aalborg BK. V rozlúčkovej sezóne 2007/2008 získal s klubom Dánsky titul. Hneď v ďalšej sezóne, ale už na lavičke Rosenborgu Trondheim získal aj Nórsky titul. Od novembra 2009 viedol zároveň Rosenborg aj Švédsku futbalovú reprezentáciu. 1.septembra 2010 ukončil po zisku druhého titulu spoluprácu s Rosenborgom a stal sa hlavným koučom Švédska na plný úväzok. Počas 6 rokov na lavičke Švédska priviedol tri korunky na dve Majstrovstvá Európy v rokoch 2012 a 2016. Po ME 2016 vo Francúzsku ukončí svoje pôsobenie pri Švédskom tíme.

Bilancia Hamréna na lavičke Švédska (od novembra 2009)

78 zápasov  44 výhier  13 remíz  21 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Švédska na ME 2016

č.1  Andreas Isaksson  brankár  34r.  Kasimpasa  130 záp.  0 gól.
č.2  Mikael Lustig  pravý obranca  29r.  Celtic Glasgow  52 záp.  3 gól.
č.3  Erik Johansson  stredný obranca  27r.  FC Kodaň  9 záp.  0 gól.
č.4  Andreas Granqvist  stredný obranca  31r.  FK Krasnodar  52 záp.  3 gól.
č.5  Martin Olsson  ľavý obranca  28r.  Norwich City  35 záp.  5 gól.
č.6  Emil Forsberg  ľavý záložník  24r.  RB Lipsko  17 záp.  2 gól.
č.7  Sebastian Larsson  pravý záložník  31r.  FC Sunderland  84 záp.  6 gól.
č.9  Kim Kallstrom  defenz. záložník  33r.  Grasshopper  128 záp.  16 gól.
č.10  Zlatan Ibrahimovič  ľavý útočník  34r.  Manchester Utd.  113 záp.  62 gól.
č.11  Marcus Berg  pravý útočník  29r.  Panathinaikos  38 záp.  10 gól.
č.18  Oscar Lewicki  ofenz. záložník  23r.  Malmo IF  10 záp.  0 gól.

 

Švédska zostava

 

Opory tímu

Dlhoročnou oporou Švédska v bránke je dlháň Andreas Isaksson. Aj vo svojich 34 rokoch stále dokazuje, že je najlepším brankárom Švédska. V náročných zápasoch skupiny E sa na neho budú môcť tri korunky spoľahnúť.

V obrane, ktorá je najstabilnejším článkom tímu sú najvýraznejšie osobnosti - stopér Andreas Granqvist z FK Krasnodar a pravý bek Celticu Glasgow Mikael Lustig. Výborne ich vzadu dopĺňa aj defenzívny štít, skúsený Kim Kallstrom.

Najväčšou slabinou tímu je neskúsená a nevýrazná záloha. Tam majú Švédi k dispozícii mladé talenty, ktoré však ešte potrebujú získať viac medzinárodných skúseností. Preto najväčšia ťarcha v ofenzíve bude na pleciach Švédskej futbalovej superstar Zlatanovi Ibrahimovičovi. Jeho reprezentačná vizitka musí budiť rešpekt u všetkých súperov Švédska v základnej skupine. Zlatan nastrieľal v 113 zápasoch fantastických 62 gólov a je rekordérom Švédska.

 

Konečná nominácia Švédska na ME 2016

 

Brankári: Andreas Isaksson (Kasimpasa), Robin Olsen (FC Kodaň), Patrik Carlgren (AIK Štokholm)

Obrancovia: Mikael Lustig (Celtic Glasgow), Erik Johansson (FC Kodaň), Andreas Granqvist (FK Krasnodar), Martin Olsson (Norwich City), Pontus Jansson (FC Turín), Victor Lindelof (Benfica Lisabon), Ludwig Augustinsson (FC Kodaň)

Stredopoliari: Emil Forsberg (RB Lipsko), Sebastian Larsson (AFC Sunderland), Albin Ekdal (Hamburger SV), Kim Kallstrom (Grasshoppers Zurrich), Oscar Hiljemark (Palermo), Pontus Wernbloom (CSKA Moskva), Oscar Lewicki (Malmo IF), Jimmy Durmaz (Olympiakos Pireus), Erkan Zengin (Trabzonspor)

Útočníci: Zlatan Ibrahimovič (Manchester United), Marcus Berg (Panathinaikos Atény), Emir Kujovič (IFK Norrkoping), John Guidetti (Celta Vigo)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

30/5  Švédsko  Slovinsko  0-0
 5/6  Švédsko  Wales  3-0
13/6  Švédsko  Írsko  1-1
17/6  Švédsko  Taliansko  15:00
22/6  Švédsko  Belgicko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

EURO 2016 - Taliansko - Aká bude záručná doba najstaršieho tímu na turnaji?

English Football School - Stuart Pearce - Bránenie od útoku

Športová psychológia - Ako budovať sebavedomie u hráčov? Spoznajte 7 kľúčových krokov

 

SAQ Futbal

 
Pin It