Írsko nepatrí medzi favoritov ME 2016. Už postup na šampionát je pre tím Martina O´Neilla veľkým úspechom. Hlavným cieľom tímu bude zbieranie skúseností a postup zo skupiny. Írsko v súčasnosti prebieha generačnou výmenou a potrebuje odohrať množstvo ťažkých zápasov. Proces je však naštartovaný a práve EURO je prvým medzistupňom práce Martina O´Neilla, ktorý bude pokračovať na lavičke Írska aj po ME s cieľom dostať tím na MS 2018 v Rusku. 

 

Kvalifikácia

Írsko sa ocitlo asi v najťažšej kvalifikačnej skupine. V spoločnosti majstrov sveta Nemcov, Poľska, Škótska či Gruzínska a zverencom trénera O´Neilla nedávali príliš veľké šance. Lenže húževnatí Íri napriek všetkým očakávaniam dosiahli azda najmenej očakávaný postup na európsky šampionát.

Vzhľadom na náročných súperov bol extrémne dôležitý dvojzápas proti priemernému Gruzínsku. Práve v Tbilisi začali Íri kvalifikačnú púť. Vďaka gólu Aidena McGeadyho z poslednej minúty vyhrali 2:1. Potom nasledovala domáca povinnosť s Gibraltarom 7:0. Prvá veľká výzva čakala na Írov súbojom v Nemecku. Po kvalitnom výkone a góle O´Sheau v nadstavenom čase si "Chlapci v zelenom" pripísali cenný bod. Rok 2014 uzavreli Íri derby zápasom v Škótsku. proti svojmu ostrovnému súperovi si pripísali prvú prehru 0:1. Na jar 2015 Íri doma remizovali s Poľskom 1:1, keď bod pre Írov zachránil v nadstavenom čase Shane Long. V júni prišlo ďalšie domáce zaváhanie so Škótskom 1:1 a razom sa Íri ocitli až na 4.mieste. Do hry ich však vrátilo zakopnutie Škótska v Gruzínsku. Zaváhanie Škótov Íri využili naplno výhrou 4:0 v Gibraltare. Nesmierne dôležitú výhru zabezpečil Írsku proti Gruzínsku jediným gólom Walters.

Záver kvalifikácie bol v Írskej skupine nesmierne dramatický. Íri šokovali futbalový svet výhrou 1:0 nad Nemeckom a zrazu sa Írsko dostalo do priameho súboja o druhé postupové miesto. O všetkom mal rozhodnúť zápas v Poľsku. V ňom podali Íri výkon na hranici svojich možností, ale Poliaci boli ešte o kúsok lepší a tak po prehre 1:2 skončili Íri na 3.mieste a čakala ich baráž proti Bosne a Hercegovine.

Na tento dvojzápas sa zverenci Martina O´Neilla pripravili vynikajúco. najprv uhrali vonku cennú remízu 1:1 a v odvete sa pri výhre 2:0 stal hrdinom dvojgólový Walters. Strastiplná cesta odpisovaných Írov sa skončila happyendom a nakoniec postúpili na svoje 3.ME v histórii (po rokoch 1988 a 2012).

 

Kvalifikačné výsledky Írska (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Gruzínsko  Írsko  1-2 g: 2x McGeady
Írsko  Gibraltar  7-0 g: 3x Keane, 2x McClean, Hoolahan, vlastný gól
Nemecko  Írsko  1-1 g: O´Shea
Škótsko  Írsko  1-0
Írsko  Poľsko  1-1 g: Long
Írsko  Škótsko  1-1 g: Walters
Gibraltar  Írsko  0-4 g: 2x Keane, Christie, Long
Írsko  Gruzínsko  1-0 g: Walters
Írsko  Nemecko  1-0 g: Long
Poľsko  Írsko  2-1 g: Walters
Bosna a Hercegovina  Írsko  1-1 g: Brady
Írsko  Bosna a Hercegovina  2-0 g: 2x Walters

 

Tréner - Martin O´Neill

Martin O´Neill nadväzuje ako tréner na fantastickú hráčsku kariéru. Rodený Severný Ír odohral väčšinu hráčskej kariéry na pozícii záložníka v drese Nottinghamu Forest, s ktorým vyhral dvakrát Európsky Pohár Majstrov. Tím viedol slávny Brian Clough, od ktorého sa mladý O´Neill mal čo priučiť. Neskôr ešte odohral pár sezón za Norwich City a Notts County. Na reprezentačnej úrovni odohral za Severné Írsko 64 zápasov a dal 8 gólov. Ako kapitán viedol Severných Írov na úspešných MS 1982 v Španielsku.

Manažérsku kariéru začal v roku 1987 v Grantham Town (amatérska úroveň). V rokoch 1990 - 1995 zaznamenal prvé trénerské úspechy v klube Wycombe Wanderers. Niekoľko mesiacov pôsobil v Norwich City a v decembri 1995 podpísal kontrakt s Leicestrom City. Hneď v prvej sezóne postúpil s klubom do Premier League. Leicester City pod jeho vedením vyhral v rokoch 1997 a 2000 Ligový pohár. Najlepšie umiestnenie v Premier League bolo 8.miesto v sezóne 1999/2000.

V júni 2000 odošiel O´Neill do Celticu Glasgow. Hneď v prvej sezóne vyhral s klubom domáce treble, čo sa v klube podarilo prvýkrát od roku 1968. V sezóne 2001/2002 obhájil s klubom Škótsky titul. V sezóne 2002/2003 dosiahol svoj najväčší klubový úspech. So Celticom dokráčal až do finále Pohára UEFA, kde nestačil na Porto. V sezóne 2003/2004 získal ďalší titul a postup do štvrťfinále Pohára UEFA.

V auguste 2006 po dvojročnej pauze obnovil trénerskú dráhu na lavičke Aston Villy. Hneď v prvej sezóne stabilizoval výsledky tímu a bolo z toho 11.miesto v Premier League. O rok neskôr už z toho bolo 6.miesto. V ďalšom roku Ville len tesne unikla Top 4 v Premier League. V sezóne 2009/2010 to bolo opäť 6.miesto. Navyše Aston Villa postúpila do finále Ligového pohára, kde nestačila na Manchester United. O to väčší bol šok fanúšikov Villy, keď tesne pred novou sezónou Martin O´Neill sám ukončil pôsobenie v klube.

V decembri 2011 podpísal O´Neill trojročný kontrakt so Sunderlandom. Sezónu zakončil s tímom na 13.mieste. V Sunderlande skončil v marci 2013 pre neuspokojivé výsledky. 5.novembra 2013 teda po neúspešnej kvalifikácii o postup na MS 2014 v Brazílii, nahradil na lavičke Írska Giovanni Trapattoniho. Hneď v prvej kvalifikácii postúpil s Írskom na EURO 2016 a tesne pred turnajom predĺžil s Írskom kontrakt aj o ďalšiu kvalifikáciu na MS 2018 v Rusku.

Bilancia O´Neilla na lavičke Írska (od novembra 2013)

26 zápasov  10 výhier  10 remíz  6 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Írska na ME 2016

č.23  Darren Randolph  brankár  29r.  West Ham  9 záp.  0 gól.
č.2  Séamus Coleman  pravý obranca  27r.  FC Everton  34 záp.  0 gól.
č.4  John O´Shea  stredný obranca  35r.  Sunderland  111 záp.  3 gól.
č.5  Richard Keogh  stredný obranca  29r.  Derby County  12 záp.  1 gól
č.6  Glenn Whelan  defenz. záložník  32r.  Stoke City  71 záp.  2 gól.
č.8  James McCarthy  defenz. záložník  25r.  FC Everton  35 záp.  0 gól.
č.9  Shane Long  stredný útočník  29r.  FC Southampton  63 záp.  16 gól.
č.14  Jonathan Walters  pravé krídlo  32r.  Stoke City  39 záp.  10 gól.
č.19  Robbie Brady  ľavý obranca  24r.  Norwich City  23 záp.  4 gól.
č.20  Wes Hoolahan  ľavé krídlo
 34r.  Norwich City  30 záp.  2 gól.
č.27  Jeff Hendrick  ofenz. záložník  24r.  Derby County  21 záp.  0 gól.

Írska zostava

 

Opory tímu

Pravdou je, že Írsko prechádza veľkou generačnou výmenou a je malý zázrak, čo sa podarilo zverencom trénera Martina O´Neilla. Postup zo superťažkej kvalifikačnej skupiny bol najväčším prekvapením kvalifikačných bojov. V tíme pomaly končia veteráni Robbie Keane, Shay Given či John O´Shea. O´Neill už stihol do tímu zabudovať nové tváre ako Hendrick, McCarthy či Brady. Prestavba tímu bude určite pokračovať aj na EURE, ktoré bude prvou vážnou skúškou spomínaných mladých hráčov.

Preto asi najväčšími hviezdami súčasnosti sú hrotový útočník Shane Long zo Southamptonu a pravé krídlo Jonathan Walters  zo Stoke. Práve ich góly zariadili tímu postup na EURO. Sila tímu je v kolektíve, ktorý najmä v zápasoch s Nemeckom ukázal silný charakter. Ten bude potrebný aj na EURE proti silným Belgičanom či Talianom. Pre Írov bude veľkým úspechom každý úspešný výsledok na turnaji.

 

Konečná nominácia Írska na ME 2016

 

Brankári: Shay Given (Stoke City), Darren Randolph (West Ham United), Keiren Westwood (Sheffield Wednesday)

Obrancovia: Seamus Coleman (Everton), Cyrus Christie (Derby County), Ciaran Clark (Aston Villa), Richard Keogh (Derby County), John O´Shea (Sunderland), Shane Duffy (Blackburn Rovers), Stephen Ward (Burnley)

Stredopoliari: Aiden McGeady (Sheffield Wednesday), James McClean (West Bromwich Albion), Glenn Whelan (Stoke City), James McCarthy (Everton), Jeff Hendrick (Derby), David Meyler (Hull City), Stephen Quinn (Reading), Wes Hoolahan (Norwich City), Robbie Brady (Norwich City), Jonathan Walters (Stoke City)

Útočníci: Robbie Keane (Los Angeles Galaxy), Shane Long (FC Southampton), Daryl Murphy (Ipswich Town)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

27/5  Írsko  Holandsko  1-1
31/5  Írsko  Bielorusko  1-2
13/6  Írsko  Švédsko  1-1
18/6  Írsko  Belgicko  0-3
22/6  Írsko  Taliansko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:
 

EURO 2016 - Taliansko - Aká bude záručná doba najstaršieho tímu v histórii ME?

SAQ Program - Novinka - Reakčné cvičenie s opaskom a svetlom

Dutch Football School - Holandský futbalový systém 4-3-3

 

Sústreďme sa na futbal

 

Pin It