Wales

Wales je nováčikom na záverečnom turnaji ME napriek tomu, že v minulosti mal niekoľko výborných futbalistov (Giggs, Rush, Hughes). Ale až hviezda Realu Madrid Gareth Bale dokázala dostať "Drakov" na kontinentálny šampionát. Wales už má jednu účasť na veľkom podujatí za sebou. Na MS 1958 vo Švédsku postúpil do štvrťfinále, kde vypadol s neskorším majstrom sveta Brazíliou s Pelém po výsledku 0:1. Vo Francúzsku sa "Draci" (prezývka Walesanov) pokúsia napodobniť legendárnu generáciu spred 58 rokov. Mnohí odborníci pokladajú Wales dokonca za čierneho koňa turnaja. Pozrime sa teda bližšie, čo sa skrýva za úspechom tohto ostrovného štátu.

 

Kvalifikácia

Walesania sa na úvod kvalifikácie nepríjemne potrápili na pôde trpaslíka z Andory. Najväčšia hviezda tímu Bale otočila 2 gólmi nepriaznivé skóre a odvrátila blamáž (2:1). Málokto by po tomto zápase tipoval Wales za kandidáta na postup. V druhom zápase Draci remizovali v domácom prostredí s Bosnou 0:0. Povinné 3 body vydreli zverenci trénera Colemana doma s Cyprom 2:1 a nasledoval súboj na ihrisku favorita skupiny Belgicka.

Wales udržal na uzde veľkú ofenzívnu silu červených diablov a uhral cenný bod po výsledku 0:0. Rok 2015 začali Walesania impozantne hladkou výhrou 3:0 v Izraeli. Potom nasledovala v júni 2015 domáca odveta s Belgickom. V tomto zápase podali Draci najlepší výkon a lídra skupiny zdolali gólom Balea 1:0. Záložník Realu Madrid sa stal hrdinom aj v zápase Walesu na Cypre, keď taktiež vsietil jediný gól zápasu.

Postup mohli Draci spečatiť domácou výhrou proti Izraelu, ale remízou 0:0 sa situácia ešte skomplikovala. O to viac, že v predposlednom zápase cestovali do Bosny. Tam prišla prvá kvalifikačná prehra 0:2, ale aj tento výsledok stačil Walesu na postup vzhľadom k iným výsledkom v skupine a záverečná domáca rozlúčka proti Andore priniesla síce slabší výkon, ale výhru 2:0 a predovšetkým oslavy historického postupu na Majstrovstvá Európy. 

 

Kvalifikačné výsledky Walesu (tučne sú vyznačené víťazné zápasy)

Andorra  Wales  1-2 g: 2x Bale
Wales  Bosna a Hercegovina  0-0
Wales  Cyprus  2-1 g: Cotterill, Robson-Kanu
Belgicko  Wales  0-0
Izrael  Wales  0-3 g: 2x Bale, Ramsey
Wales  Belgicko  1-0 g: Bale
Cyprus  Belgicko  0-1 g: Bale
Wales  Izrael  0-0
Bosna a Hercegovina  Wales  2-0
Wales  Andorra  2-0 g: Ramsey, Bale

 

Tréner - Chris Coleman

Chris Coleman prevzal reprezentáciu Walesu v roku 2012 po smrti Garyho Speeda. Po neúspešnej kvalifikácii na MS 2014 do Brazílie sa mu podarilo po 58 rokoch postúpiť s Walesom na vrcholné futbalové podujatie EURO 2016.

Svoju hráčsku kariéru, počas ktorej hrával v kluboch Swansea City, Crystal Palace, Blackburn Rovers a FC Fulham musel predčasne ukončiť vo veku 32 rokov (v roku 2002), potom čo si zlomil nohu pri automobilovej nehode.

S trénerskou kariérou začal na jeseň 2002. Bol členom trénerského tímu Jeana Tiganu, ktorý viedol FC Fulham. Po odchode Francúza z klubu v apríli 2003 sa stal dočasným manažérom a podarilo sa mu klub zachrániť v najvyššej súťaži. V máji 2003 bol vymenovaný za stáleho kouča Fulhamu a stal sa najmladším manažérom v Premier League (mal 33 rokov). S klubom vybojoval solídne 9.miesto hneď v prvej sezóne. Na lavičke Fulhamu pôsobil až do apríla 2007. Polroka pôsobil na lavičke San Sebastianu. V rokoch 2008 - 2010 pôsobil v klube Coventry City a potom polroka v gréckom klube Larissa.

19.1.2012 sa stal manažérom Waleskej reprezentácie a nahradil vo funkcii svojho priateľa Garyho Speeda, ktorý zomrel v novembri 2011. Po 4 ročnej práci doviedol Wales k historickému postupu na Majstrovstvá Európy. S Waleskou federáciou sa po postupe dohodol na predĺžení zmluvy do konca kvalifikačného cyklu na MS 2018.

Bilancia Colemana na lavičke Walesu (od januára 2012)

32 zápasov  11 výhier  7 remíz  14 prehier

 

 

Predpokladaná základná zostava Walesu na ME 2016

č.1  Wayne  Hennessey  brankár  29r.  Crystal Palace  53 záp.  0 gól.
č.2  Chris Gunter  pravý obranca  26r.  Reading  64 záp.  0 gól.
č.3  Neil Taylor  ľavý obranca  27r.  Swansea  28 záp.  0 gól.
č.4  Ben Davies  ľavý obranca  23r.  Tottenham  20 záp.  0 gól.
č.5  James Chester  stredný obranca  27r.  West Bromwich  11 záp.  0 gól.
č.6  Ashley Williams  stredný obranca  31r.  Swansea  57 záp.  1 gól
č.7  Joe Allen  pravý záložník  26r.  FC Liverpool  25 záp.  0 gól.
č.9  Hal Robson-Kanu  ľavý útočník  27r.  Reading  30 záp.  2 gól.
č.10  Aaron Ramsey  ľavý záložník  25r.  Arsenal  39 záp.  10 gól.
č.11  Gareth Bale  pravý útočník  26r.  Real Madrid  52 záp.  19 gól.
č.16  Joe Ledley  stredný záložník  29r.  Crystal Palace  51 záp.  4 gól.

Zostava Walesu

 

Opory tímu

V bráne je jasnou jednotkou Wayne Hennessey z Crystal Palace, ktorý odchytal všetkých 10 zápasov Walesu v kvalifikácii a inkasoval v nich len 4 góly. Obranu diriguje kapitán tímu, skúsený zadák Swansea Ashley Williams.

Najväčšou hviezdou Walesu je záložník Realu Madrid Gareth Bale (čerstvo dvojnásobný víťaz Ligy Majstrov). Jeho vplyv na historický postup na ME a postup Walesu na veľké futbalové podujatie po 58 rokoch je obrovský. Z 11 kvalifikačných gólov vsietil 7. Svojimi gólmi rozhodol dôležité zápasy v Andorre, s Belgickom či na Cypre. Gareth Bale je 50% úspechu Walesu, až taký veľký je jeho význam pre tím. V reprezentácii teda plní rolu kanoniera.

Ďalšou veľkou hviezdou tímu je ľavý záložník Arsenalu Aaron Ramsey. Aj on prispel 2 gólmi významnou mierou k postupu a mal by patriť v strede poľa k hlavným ťahúňom Drakov. K oporám by mali patriť aj Joe Allen z Liverpoolu a Joe Ledley z Crystal Palace.

 

Herný systém

Wales počas kvalifikácie skúšal viacero herných variant. V Andorre začal s rozostavením 4-4-2, ktoré sa príliš neosvedčilo. Proti Bosne to bolo až príliš defenzívne 5-4-1. S Cyprom zase pomerne ofenzívne 4-3-2-1. V Belgicku 4-1-4-1. Od zápasu v Izraeli začal Chris Coleman praktikovať so svojou družinou rozostavenie 3-5-2, ktoré sa ukázalo pre Wales ako najúčinnejšie vzhľadom k typológii hráčov. Toto herné rozostavenie využil Wales odvtedy najčastejšie.

Coleman potreboval predovšetkým ustáliť pozíciu Garetha Balea. Ten sa usadil na pozícii pravého útočníka (aj keď občas nastúpil aj vľavo) a prinieslo to svoje ovocie. Ramsey sa presunul na ľavý stred zálohy a centrálnu štítovú pozíciu prebral Ledley. Na pravom strede zálohy pôsobil Allen. K Baleovi do útoku sa najviac osvedčil hráč Readingu Robson-Kalu.  Veľmi dobrú prácu odviedli v kvalifikácii aj krajní záložníci, ktorých v rozostavení 3-5-2 zastupovali ofenzívní obrancovia Gunter a Taylor. 

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí od Walesu z kopačky Balea nielen z hry, ale aj z excelentných priamych kopov. Je veľmi ťažké brániť hráča extra triedy, ktorý sa už svojimi výkonmi zaradil medzi najlepších futbalistov planéty. Veľkou hrozbou sú aj centrované lopty zo strán od krajných záložníkov za obranu práve na Balea. Jednoducho ak si chcete poradiť s dnešným Walesom, musíte ustrážiť Garetha Balea.

 

 

Konečná nominácia Walesu na ME 2016

 

Brankári: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (FC Liverpool), Owain Fon Williams (Inverness)

Obrancovia: Ben Davies (Tottenham), Neil Taylor (Swansea), Chris Gunter (Reading), Ashley Williams (Swansea), James Chester (West Bromwich), Ashley Richards (Fulham), Paul Dummett (Newcastle) - vyradený z nominácie, Adam Henley (Blackburn) - vyradený z nominácie, Adam Matthews (Sunderland) - vyradený z nominácie, James Collins (West Ham)

Stredopoliari: Aaron Ramsey (Arsenal), Joe Ledley (Crystal Palace), David Vaughan (Nottingham), Joe Allen (FC Liverpool), David Cotterill (Birmingham), Jonathan Williams (Crystal Palace), George Williams (Fulham), Andy King (Leicester), Emyr Huws (Wigan) - vyradený z nominácie, Dave Edwards (Wolverhampton)

Útočníci: Hal Robson-Kanu (Reading), Sam Vokes (Burnley), Tom Lawrence (Leicester) - vyradený z nominácie, Simon Church (Nottingham), Gareth Bale (Real Madrid)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

 5/6  Švédsko  Wales   3-0
11/6  Wales  Slovensko  18:00
16/6  Wales  Anglicko  15:00
20/6  Wales  Rusko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

English Football School - Projekt EPPP - Výkonnostný plán elitného hráča

EURO 2016 - Slovensko - Premiérová účasť našich na ME

Športová psychológia - Sebakontrola - praktické príklady - 1.časť

 

SAQ Futbal

Pin It