Slovensko

Slovensko patrí spoločne s Albánskom (skupina A), Walesom (skupina B), Severným Írskom (skupina C) a Islandom (skupina F) k pätici nováčikov na záverečnom turnaji Majstrovstiev Európy. Bookmakeri z Anglicka nám príliš veľa šancí na úspech nedávajú. Slováci sú s kurzom 150/1 až na delenom 20.mieste spolu s Rumunskom. Lenže kto si na nás nedá pozor urobí veľkú chybu. Za posledné 2 roky sme dokázali zdolať Poľsko, Španielov, Ukrajinu, Česko, Švajčiarsko či Island. A Kozákova družina sa určite nezľakne ani Walesu, Ruska či Anglicka.

 

Kvalifikácia

Už počas neúspešnej kvalifikácie o postup na MS 2014 do Brazílie sa v Slovenskom tíme urobila zmena na poste trénera. Dvojicu Griga - Hipp nahradil skúsený dlhoročný tréner MFK Košice Ján Kozák. Okamžite po jeho príchode k tímu nastala zmena. Hráči si začali lepšie rozumieť na aj mimo ihriska a zlepšila sa celková atmosféra v tíme. Dôkazom bola výhra 1:0 na pôde postupovej Bosny v závere kvalifikácie.

Realizačný tím pod vedením Jána Kozáka mal dostatok času na dôkladnú prípravu pred ďalšou kvalifikáciou, ktorá štartovala v septembri 2014. V príprave sa vyskúšalo niekoľko hráčov a pred štartom kvalifikácie bola základná zostava takmer jasná. Sebavedomý výkon na úvod na horúcej pôde Ukrajiny priniesol mimoriadne dôležité víťazstvo 1:0 a lepší začiatok sme si ani nemohli želať. Najlepší výkon podala naša družina v ďalšom domácom zápase proti Španielsku. Výkon na hranici možností od všetkých hráčov, veľmi dobrá taktika a po zisku lopty aktívna hra smerom dopredu priniesla senzačnú výhru 2:1. Veľká pohoda v Slovenskom tíme sa potvrdila aj v ďalších jesenných zápasoch pri výhrach v Bielorusku 3:1 a v Macedónsku 2:0.

Na jar 2015 sme zvládli pozíciu favorita v dvojzápasoch, z ktorých bolo potrebné získať 6 bodov. Najprv doma s Luxemburskom 3:0 a potom opäť doma s Macedónskom 2:1.

V závere kvalifikácie nám už trochu dochádzali sily, ale práve v týchto momentoch ukázalo mužstvo svoju tvár a postupovú šancu si už nedalo vziať z rúk. Po očakávanej prehre v Španielsku 0:2 aj vzhľadom k viacerým zmenám v zostave, prišiel kľúčový zápas doma s Ukrajinou. V tomto zápase by sme si v prípade výhry zabezpečili postup, ale súboj skončil zaslúžene 0:0, čo nás ešte udržiavalo v napätí. Všetci čakali, že postup spečatíme na druhýkrát doma s Bieloruskom, ale po snaživom, ale kŕčovitom výkone sa zrodila nečakaná prehra 0:1. Situácia sa skomplikovala, ale mali sme všetko vo svojich rukách. Záverečný zápas v Luxembursku sme zvládli najmä po výbornom výkone v 1.polčase 4:2 a Kozákovi zverenci definitívne mohli začať baliť kufre do Francúzska.

 

Kvalifikačné výsledky Slovenska

Tučne sú vyznačené víťazné zápasy

Ukrajina  Slovensko  0:1 g: Mak
Slovensko  Španielsko  2:1 g: Kucka, Stoch
Bielorusko  Slovensko  1:3 g: 2x Hamšík, Šesták
Macedónsko  Slovensko  0:2 g: Kucka, Nemec
Slovensko  Luxembursko  3:0 g: Nemec, Weiss, Pekarík
Slovensko  Macedónsko  2:1 g: Saláta, Hamšík
Španielsko  Slovensko  2:0
Slovensko  Ukrajina  0:0
Slovensko  Bielorusko  0:1
Luxembursko  Slovensko  2:4 g: 2x Hamšík, Nemec, Mak

 

Tréner - Ján Kozák

Pre skúseného búrliváka z Košíc Jána Kozáka je účasť na reprezentačnej lavičke vrcholom jeho dlhej trénerskej kariéry, ktorá sa začala v roku 1993 na lavičke rodnej Lokomotívy Košice. Práve tam začala v roku 1975 a skončila v roku 1990 aj jeho bohatá hráčska kariéra, počas ktorej sa stal v roku 1981 najlepším futbalistom Československa a v jeho drese získal bronz na ME 1980 v Taliansku. Pre zranenie prišiel o zápasy na MS 1982 v Španielsku.

Ako tréner dosiahol Ján Kozák najväčšie úspechy s 1.FC Košice. V sezónach 1996/97 a 1997/98 s ním získal 2 tituly Majstra Slovenska a v sezóne 1997/98 dostal tím do skupinovej fázy Ligy Majstrov. Na lavičku Košíc sa vrátil v roku 2005 a doviedol východniarov naspäť do najvyššej súťaže. V roku 2009 vyhral s MFK Košice Slovenský pohár. V júli 2013 prijal ponuku Slovenského futbalového zväzu a stal sa hlavným trénerom Slovenska. Slovensko doviedol po kvalitných výkonoch na ME 2016 a určite sa neuspokojí len so samotnou účasťou v základnej skupine.

Bilancia Kozáka na lavičke Slovenska (od júla 2013)

29 zápasov  18 výhier  6 remíz  5 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Slovenska na ME 2016

č.23  Matúš Kozáčik  brankár  32r.  Viktoria Plzeň  16 záp.  0 gól.
č.2  Peter Pekarík  pravý obranca  29r.  Hertha Berlín  63 záp.  2 gól.
č.3  Martin Škrteľ  stredný obranca  31r.  FC Liverpool  73 záp.  5 gól.
č.4  Ján Ďurica  stredný obranca  34r.  Lokomotiv Moskva  71 záp.  4 gól.
č.7  Vladimír Weiss  ľavé krídlo  26r.  Al Gharafe (Katar)  51 záp.  4 gól.
č.15  Tomáš Hubočan  ľavý obranca  30r.  Dynamo Moskva  40 záp.  0 gól.
č.17  Marek Hamšík  ofenzívny záložník  28r.  SSC Neapol  81 záp.  16 gól.
č.19  Juraj Kucka  defenzívny záložník  29r.  AC Miláno  45 záp.  5 gól.
č.20  Róbert Mak  pravé krídlo  25r.  PAOK Solún  27 záp.   7 gól.
č.21  Michal Ďuriš  stredný útočník  27r.  Viktoria Plzeň  26 záp.  4 gól.
č.22  Viktor Pečovský  defenzívny záložník  33r.  MŠK Žilina  31 záp.  1 gól.

Slovenská zostava

 

Opory tímu

V bráne je jasnou jednotkou gólman majstrovskej Plzne Matúš Kozáčik. V kvalifikácii odchytal všetkých 10 zápasov, inkasoval v nich 8 gólov a 4x udržal čisté konto.

V obrane je najskúsenejším hráčom kapitán Martin Škrteľ, ktorý však nemá za sebou vydarenú klubovú sezónu. Po dlhšom zranení sa mu nepodarilo vrátiť naspäť do základnej zostavy Liverpoolu. Tréner Kozák sa ocitol v rovnakej situácii ako tréner Švajčiarov Petkovič pri kapitánovi Inlerovi. Na rozdiel od Bosniaka Petkoviča však Kozák svojho kapitána podržal a vzal na EURO. Výhodou Škrteľa môže byť fakt, že bude na ME oddýchnutý a kvalitne fyzicky pripravený na náročné zápasy. Škrteľovou dvojičkou v reprezentácii je veterán Ďurica, pre ktorého to bude pravdepodobne posledný veľký turnaj v kariére. Čo sa týka ofenzívnej podpory z obrany, najviac by mal v tomto smere pomôcť pravý obranca Herthy Berlín Peter Pekarík. Na druhej strane visí otáznik nad Hubočanom kvôli zraneniu (alternatívy za Hubočana sú Gyombér, Švento a Tesák).

V strede poľa má Slovensko najsilnejšie zbrane - Juraja Kucku (AC Miláno) na poste defenzívneho štítu (šestky) a Mareka Hamšíka (Neapol) ako tvorcu hry. Tieto dve hviezdy svetového formátu dopĺňa zdatne jediný zástupca z domácej ligy v základnej zostave Pečovský. Na ľavom krídle má stabilné miesto Vladimír Weiss a o pravé krídlo zvedú v príprave súboj Róbert Mak a Miňo Štoch.

Podľa aktuálnej formy by mal hrot patriť kanonierovi Plzne Ďurišovi. Jeho náhradníkom by mal byť Adam Nemec. 

Tréner Kozák urobil v nominácii dva majstrovské ťahy, keď do prípravy vzal najväčšiu hviezdu domácej ligy 20 ročného Matúša Bera z AS Trenčín a kapitána 21ky Adama Zreľáka zo Slovana. Tieto mladé pušky môžu byť na EURO správnymi žolíkmi.

 

Herný systém

Veľkou devízou Slovenska je zohratosť tímu. Kozák počas kvalifikácie len minimálne siahal do základnej zostavy. Ak sa tak stalo, hlavnou príčinou boli zranenia. Hráči tak získali herné návyky a dostali svoje tímové úlohy "do krvi". Na 95% Slovensko vychádzalo zo základného herného rozostavenia 4-2-3-1. Je zaujímavé, že výkon tímu rástol so silou súpera. Najlepšie výkony podalo Slovensko v kvalifikácii proti favoritom Španielsku a Ukrajine. Hráči hrali v týchto zápasoch zodpovednejšie, obetavejšie a tímovejšie, čo nie je dobrá správa pre Anglicko a Rusko.

Hlavnou črtou tímu bola po zisku lopty rýchla prechodová fáza do útoku so snahou viacerých hráčov o zakončenie v prvej alebo druhej línii (napr. gól na 2:1 proti Španielsku, góly na 1:0 a 2:2 v priateľskom zápase v Írsku). Proti takejto hre je účinná jedine hra v defenzívnom bloku, čo však tímy, ktoré chcú diktovať tempo zápasu nepraktikujú. Druhou možnosťou je aktívny represing po strate lopty s viacerými hráčmi. Túto formu však na reprezentačnej úrovni ovláda len veľmi málo tímov. Silnou stránkou Slovenska boli aj štandardné situácie (napr. gól na 1:0 proti Španielsku, či gól Salátu na 1:0 proti Macedónsku).

Problémom je hra proti zatiahnutému súperovi, ktorý bráni s 11 hráčmi (príklad Bielorusko doma, priateľský zápas s Lotyšskom doma). Ak Slovenský tím neskóruje, s pribúdajúcimi minútami znervóznie. Hráči neplnia na 100% taktické pokyny, niekedy zbytočne strácajú lopty v nebezpečných priestoroch a súperi hrozia brejkami. Preto v kontexte hry súperov sa ako najväčší oriešok pre Slovensko javí na ME úvodný duel s Walesom. Očákava sa, že Wales sa bude orientovať najmä na dokonalú defenzívu, ktorú v kvalifikácii nedokázali prekonať ani Belgičania. 

Slovensko je perspektívny, ale už aj skúsený tím, ktorý sa neustále vyvíja. Musí popracovať na ešte lepšom ovládaní lopty, trpezlivejšej výmene lopty medzi hráčmi, aby unavil súpera a dokázal odkryť medzery medzi obrancami súpera. Progres v tomto smere by do tímu mohli priniesť noví mladí hráči (Bero, Zreľák), ak dostanú šancu.

 

Konečná nominácia Slovenska na ME 2016

 

Brankári: Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň), Ján Mucha (Slovan Bratislava), Ján Novota (Rapid Viedeň)

Obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Milan Škriniar (Sampdoria Janov), Martin Škrteľ (FC Liverpool), Norbert Gyӧmbér (AS Rím), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva), Kornel Saláta (Slovan Bratislava), Tomáš Hubočan (Dynamo Moskva), Dušan Švento (1.FC Kolín), Lukáš Tesák (Kajrat Almaty) - vyradený z nominácie

Stredopoliari: Viktor Pečovský (MŠK Žilina), Matúš Bero (AS Trenčín) - vyradený z nominácie, Róbert Mak (PAOK Solún), Erik Sabo (PAOK Solún) - vyradený z nominácie, Juraj Kucka (AC Miláno), Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň), Ján Greguš (Jablonec), Marek Hamšík (SSC Neapol), Miroslav Stoch (Bursaspor), Vladimír Weiss (Al Gharafa - Katar), Ondrej Duda (Legia Varšava)

Útočníci: Adam Zreľák (Slovan Bratislava) - vyradený z nominácie, Michal Ďuriš (Viktoria Plzeň), Adam Nemec (Willem Tilburg), Stanislav Šesták (Ferencvároš Budapešť)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

27/5  Slovensko  Gruzínsko   3-1
29/5  Nemecko  Slovensko   1-3
 4/6  Slovensko  Severné Írsko   0-0
11/6  Slovensko  Wales  18:00
15/6  Slovensko  Rusko  15:00
20/6  Slovensko  Anglicko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

I Love Goalkeeping - Erik Makó - brankárska jednotka vo Vranove a tréner v CFT Academy

EURO 2016 - Anglicko - Prekročia "Tri levy" svoj vlastný tieň?

Spanish Football School - Španielsky model útočenia - Cvičenie 3vs.3 + 1

 

Sústreďme sa na futbal

Pin It