Anglicko

Anglicko je vždy považované za jedného z favoritov na titul, či už na Majstrovstvách sveta alebo Európy. Inak tomu nebude ani tentoraz vo Francúzsku. Pravda je však taká, že hrdý Albion čaká na zisk cenného kovu už 20 rokov. Naposledy brali Angličania bronz z domácich ME 1996. A ďalší úspech je ešte oveľa bradatejší. Je to už presne 50 rokov čo legendárny Boby Moore zdvihol vo Wembley nad hlavu trofej pre majstra sveta. O 3 týždne sa pokúsia vzoprieť zverenci Roya Hodgsona osudu a prekročiť svoj vlastný tieň.

 

Kvalifikácia

Angličania zvládli kvalifikačné boje o EURO 2016 najlepšie zo všetkých tímov a ako prvý tím sa kvalifikovali do Francúzska. Po neúspešných MS 2014 v Brazílii, kde Anglicko získalo iba 1 bod za remízu s Kostarikou, pokračoval skúsený Roy Hodgson s prestavbou kádra. Na úvod kvalifikácie zvládli kľúčový súboj s najväčším konkurentom v skupine a vyhrali vo Švajčiarsku 2:0. Hrdinom duelu sa stal Danny Welbeck, autor oboch gólov. Nasledoval hladký triumf nad outsiderom San Marínom 5:0. Tesný zápas v Estónsku rozhodol štvrť hodinu pred koncom kapitán Rooney - 1:0. V záverečnom zápase roka 2014 vyhrali nad Slovinskom 3:1, hoci hostia vyhrávali. Opäť zaujal dvojgólový Welbeck.

Skvelá jazda Anglicka pokračovala aj v roku 2015. Domáca výhra nad Litvou 4:0, potom v najťažšom kvalifikačnom zápase výhra v Slovinsku 3:2 (hrdinom bol dvojgólový Wilshere) a hladké víťazstvo v San Maríne 6:0. Postup Angličania spečatili na domácej pôde proti Švajčiarsku 2:0. Zverenci Roya Hodgsona nevypustili ani záver kvalifikácie a po výhrach nad Estónskom 2:0 a v Litve 3:0 zaznamenali 10 výhier v 10 zápasoch kvalifikácie. Takýto husársky úspech sa naposledy podaril Česku v kvalifikácii o EURO 2000.

 

Kvalifikačné výsledky Anglicka

Tučne sú vyznačené víťazné zápasy

Švajčiarsko  Anglicko  0-2 g: 2x Welbeck
Anglicko  San Marino  5:0 g: Jagielka, Rooney, Welbeck, Townsend, vlastný gól
Estónsko  Anglicko  0:1 g: Rooney
Anglicko  Slovinsko  3:1 g: 2x Welbeck, Rooney
Anglicko  Litva  4:0 g: Rooney, Welbeck, Sterling, Kane
Slovinsko  Anglicko  2:3 g: 2x Wilshere, Rooney
San Marino  Anglicko  0:6 g: 2x Walcott, Rooney, Kane, Barkley, vlastný gól
Anglicko  Švajčiarsko  2:0 g: Kane, Rooney
Anglicko  Estónsko  2:0 g: Walcott, Sterling
Litva  Anglicko  0:3 g: Barkley, Oxlade Chamberlaine, vlastný gól

 

Tréner - Roy Hodgson

Anglicko má v súčasnosti mimoriadne skúseného trénera. Roy Hodgson trénoval počas svojej kariéry 16 rôznych tímov vo 8 krajinách. Ako tréner začal vo Švédsku s Halmstadom v roku 1976, čo je už neuveriteľných 40 rokov. Teda v roku, kedy sa Majstrami Európy stalo Československo. Vďaka pôsobeniu vo viacerých krajinách hovorí 5 jazykmi. Trénerom Anglicka je od mája 2012. 

Medzi jeho najväčšie trénerské úspechy patria 2 tituly s Halmstadom vo Švédsku (1976 a 1979). Jeho titul z roku 1976 je dodnes považovaný za jedno z najväčších prekvapení vo Švédskom futbale. S tímom Orebro SK postúpil v roku 1985 do najvyššej Švédskej ligy. S Malmo IF vybojoval 5 titulov v rade 1985, 1986, 1987, 1988, 1989. V roku 1992 prevzal Švajčiarsku reprezentáciu, ktorá chýbala na vrcholnom podujatí od roku 1966. Prebojoval sa s ňou s ťažkej kvalifikačnej skupiny na úkor Portugalska a Škótska na MS 1994 do USA, kde tím postúpil až do osemfinále. So Švajčiarskom postúpil aj na ME 1996, ale po kvalifikácii tím opustil a prijal ponuku viesť Inter Miláno. Tam zaznamenal najväčší úspech postupom do finále Pohára UEFA, kde Inter prehral po penaltovom rozstrele so Schalke. Ďalším významným medzinárodným úspechom bol zisk titulu v Dánsku s 1.FC Kodaň v sezóne 2000/2001. V Premier League sa presadil s klubom FC Fulham. V Sezóne 2008/2009 s ním dosiahol najväčší úspech v klubovej histórii - 7.miesto a účasť v Pohári UEFA. V ňom s Fulhamom postúpil senzačne až do finále, kde prehral s Atleticom Madrid po predĺžení 1:2. Takto by sa dalo pokračovať v CV Roya Hodgsona veľmi dlho.

Anglicko v ňom má veľmi skúseného trénera, ktorý doviedol Albion do štvrťfinále ME 2012, na MS 2014 a teraz na ME 2016. Podľa suverénnych výsledkov z kvalifikácie (10 zápasov - 10 výhier) a podľa výhier v príprave (napr. v Nemecku 3:2 alebo doma s Tureckom 2:1) musíme Anglicko zaradiť k favoritom turnaja. Ale uvidíme ako obstojí mladý anglický tím priamo na turnaji, kde naň čakajú silní a pripravení protivníci.

Bilancia Hodgsona na lavičke Anglicka (od mája 2012)

52 zápasov  32 výhier  12 remíz  8 prehier

 

Predpokladaná základná zostava Anglicka na ME 2016

č.1  Joe Hart  brankár  29r.  Manchester City  59 záp.  0 gól.
č.2  Nathaniel Clyne  pravý obranca  25r.  FC Liverpool  12 záp.  0 gól.
č.3  Danny Rose  ľavý obranca  25r.  Tottenham   4 záp.  0 gól.
č.4  Eric Dier  defenz. záložník  22r.  Tottenham   7 záp.  1 gól
č.5  Garry Cahill  stredný obranca  30r.  Chelsea  43 záp.  3 gól.
č.6  Chris Smalling  stredný obranca  26r.  Manchester Utd.  25 záp.  1 gól.
č.7  James Milner  krajný záložník  30r.  FC Liverpool  60 záp.  1 gól.
č.10  Jamie Vardy  ľavé krídlo  29r.  Leicester City.   8 záp.  3 gól.
č.10  Wayne Rooney  stredný útočník  30r.  Manchester Utd.  111 záp.  52 gól.
č.11  Adam Lallana  krajný záložník  28r.  FC Liverpool  23 záp.  0 gól.
č.20  Bamidele Alli  ofenz. záložník  20r.  Tottenham   8 záp.  1 gól

Anglická zostava

Opory tímu

V bráne je jasná jednička, skúsený Joe Hart. Ten v súčasnosti patrí k top brankárom na svete.

Keď sa pozrieme na obranu tam by mal hru zadnej štvorky dirigovať stopér Chelsea Garry Cahill spoločne s Chrisom Smallingom. Kraje obrán budú zrejme patriť menej medzinárodne skúseným hráčom Clyne, Rose.

Najväčší otáznik bude zrejme riešiť Roy Hodgson v záložnej rade. K dispozícii má skúsenejších: Milnera, Wilshera (tesne po vyliečení zranenia), či Hendersona. Podľa nás dostane priestor záložník Liverpoolu James Milner. Pozíciu defenzívnej šestky zrejme preberie mladík Eric Dier z Tottenhamu. Dobrú sezónu má za sebou aj Adam Lallana z Liverpoolu.  

Keď premýšľame nad tým, kto by mal byť najväčšou oporou "Troch levov" na ME 2016, jednoznačne sa zhodneme, že by to mal byť kapitán Wayne Rooney. Aj keď má za sebou náročnú sezónu, v ktorej chýbal kvôli zraneniu kolena od polovice februára do polovice apríla, má najväčšie skúsenosti spomedzi všetkých hráčov Anglicka (109 zápasov/ 51 gólov). Navyše Rooney bol najlepším strelcom v kvalifikácii so 7 gólmi. Keďže kvôli zraneniu príde o EURO druhý najlepší strelec kvalifikácie Danny Welbeck (dal 6 gólov), otvorila sa cesta do základnej zostavy buď "mladej puške" z Tottenhamu Harrymu Kaneovi (25 gólová sezóna) alebo objavu sezóny z majstrovského Leicestru Jamie Vardymu (24 gólová sezóna). My sme v predpokladanej zostave dali väčšie šance na základ pre Vardyho.

 

Herný systém

Väčšinu kvalifikačných zápasov odohralo Anglicko s veľmi ofenzívnym základným herným rozostavením 4-3-3. Kde na hrote útoku úspešne pôsobil kapitán Rooney a na ľavom krídle Welbeck. Zdá sa, že na tomto poste by ho mohol úspešne nahradiť objav sezóny Vardy (ako napr. v poslednom prípravnom zápase s Tureckom pred 2 dňami), prípadne Kane. V tomto hernom rozostavení hrali Angličania väčšinou s jedným defenzívnym štítom a dvoma ofenzívnymi záložníkmi. Ešte existuje jedna (nepravdepodobná) možnosť, že o ofenzívu Anglicka sa postarajú všetci traja útočníci: Rooney vpravo - Kane v strede - Vardy vľavo.

V niektorých prípadoch sa Roy Hodgson rozhodol pre rozostavenie 4-2-3-1. Bolo to najmä proti silnejším protivníkom, kde jeden z ofenzívnych záložníkov sa stiahol bližšie k defenzívnemu štítu v snahe lepšie priestorovo kontrolovať stred poľa. Typickou črtou Angličanov proti silnejším súperom, ktorí sa snažia ovládať zápasové dianie, je hra na rýchle protiútoky. Angličania sú však schopní aj aktívneho presingu pri pomalej rozohrávke súpera. Presvedčili sa o tom napr. Švajčiari v kvalifikácii, alebo Nemci v prípravnom zápase (gól Vardyho a ďalšie šance).

Kde možno hľadať slabiny v hre Anglicka je v poslednej dobe obranná hra zadnej štvorky, ktorá má problémy s rýchlym presúvaním hry do strán (v Nemecku) a problémy s bránením priestorov medzi strednými a krajnými obrancami (s Tureckom). V tomto smere musí ešte Hodgson s obranou a defenzívnou zálohou popracovať na detailoch.

 

Konečná nominácia Anglicka na ME 2016

 

Brankári: Joe Hart (Manchester City), Fraser Forster (FC Southampton), Tom Heaton (Burnley)

Obrancovia: Gary Cahill (Chelsea), Nathaniel Clyne (FC Liverpool), Danny Rose (Tottenham), Chris Smalling (Manchester United), John Stones (FC Everton), Kyle Walker (Tottenham), Ryan Bertrand (FC Southampton)

Stredopoliari: Barmidele Alli (Tottenham), Ross Barkley (FC Everton), Fabian Delph (Manchester City) - vyradený z nominácie pre zranenie, Eric Dier (Tottenham), Danny Drinkwater (Leicester City) - vyradený z nominácie, Jordan Henderson (FC Liverpool), Adam Lallana (FC Liverpool), James Milner (FC Liverpool), Raheem Sterling (Manchester City), Andros Townsend (Newcastle United) - vyradený z nominácie, Jack Wilshere (Arsenal)

Útočníci: Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (FC Liverpool), Jamie Vardy (Leicester City)

 

Program tímu pred a na ME 2016 (tučne sú vyznačené zápasy na ME 2016)

22/5  Anglicko  Turecko   2-1
27/5  Anglicko  Austrália   2-1
2/6  Anglicko  Portugalsko   1-0
11/6  Anglicko  Rusko  21:00
16/6  Anglicko  Wales  15:00
20/6  Anglicko  Slovensko  21:00

 

Musíte tiež vidieť:

I Love Goalkeeping - Miroslav Kéry - tréner brankárov MŠK Rimavská Sobota

EURO 2016 - Rusko - Ako dopadne generálka "Zbornej" na domáce MS 2018?

Športová psychológia - Kniha: Sústreďme sa na futbal

 

SAQ Futbal

 

Pin It